ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 23:08

Gerard Depardieu Karadağ'da


Fransız oyuncu Gerard Depardieu, Karadağ'ın başkenti Podgorica'da, Başbakan Milo Cukanoviç ile görüştü.

Depardieu, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, bir süre önce Rus pasaportu almasının ardından Karadağ'a gelme nedenine ilişkin, ''Pasaportları topladığımı düşünmeyin. Ben Avrupa vatandaşıyım, dünya vatandaşıyım. Bütün kültürleri tanımak, hissetmek istiyorum'' dedi.

Paris'te alkollü olarak motosiklet kullanmaktan yargılandığı davanın duruşmasına katılmak yerine Karadağ'a gelmesiyle ilgili bir soru üzerine Depardieu, ''Mahkemeden kaçmadığını'' söyledi.

Depardieu, ''Mahkemeden kaçmadım. Halbuki o esnada alkollü değildim, sadece biraz uyuyakalmıştım'' dedi.

''Kimseye bir borcu olmadığını'' da dile getiren Fransız aktor, ''Polis ve jandarma aslında beni seviyor'' ifadesini kullandı.

Depardieu, Balkanlar'ın zengin tarih ve kültürü olan bir yer, Karadağ'ın ise ''bölgenin incisi olduğunu'' belirtti.

Gerard Depardieu, ''Buradaki dağlarda çok güzel köyler gördüm. Orada hayatın nasıl olduğunu merak ettim. Bu ülke aslında sinema endüstrisinin gelişmesi için çok müsait'' diye konuştu.

Karadağ Kültür Bakanı Branislav Miçunoviç ile turistik bölge Cetinye'yi ziyaret ettiğine değinen Depardieu, bu ülkenin Avrupa'nın bir parçası olduğu ve AB'ye üyeliğu hak ettiğini sözlerine ekledi.

Fransa'da, Başbakan Jean-Marc Ayrault ile yaşadığı polemik ve son olarak Rus vatandaşlığına geçmesiyle gündemde yer alan Depardieu, alkollü motosiklet kullanmak suçundan yargılandığı davada çerçevesinde mahkemeye ifade vermeye gitmemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3 Ocak'ta imzaladığı kararnameyle Fransız oyuncuya Rusya vatandaşlığı vermişti.

Depardieu, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın zenginlerden daha fazla vergi almayı amaçlayan varlık vergisine sert tepki göstererek, Fransız vatandaşlığından çıkacağını açıklamıştı. Ünlü oyuncunun vatandaşlık için Belçika ve Rusya'nın yanı sıra Karadağ'ı da düşündüğü iddia edilmişti. Ancak Karadağlı yetkililer bu iddiayı doğrulamamıştı.

Fransa Başbakanı Ayrault, Depardieu'nin bu kararını ''zavallılık'' olarak nitelendirmişti.

Depardieu, 45 yılda Fransa'da 145 milyon avro vergi ödediğini belirterek bu eleştirilere karşı çıkmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER