ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 15:24

Gençlerinin ilk tercihi Alman vatandaşlığı


Almanya’da, opsiyon modeli çerçevesinde 23 yaşına kadar çifte vatandaş kabul edilen Türk gençlerinin, bu yaştan sonra tercihlerini genelde Alman vatandaşlığından yana kullanıyor. Türklerin en yoğun olduğu şehirlerdenKöln’de 2012 sonu itibariyle Türk veya Alman vatandaşlığını seçmek zorunda kalan gençlerin neredeyse tamamı Alman vatandaşlığını tercih etti.

Türk gençlerinin hemen hepsinin Alman vatandaşlığını seçmesinde, Türkiye’nin askerlik bedelini 10 bin Euro’ya, 10 yıllık pasaport harcını ise 441 liraya çıkarmasının da etkili olduğu sanılıyor.

Kölner Stadtanzeiger gazetenin verdiği rakamlara göre şehirde birkaç yıl içinde 24 yaşına girecek olan ve iki vatandaşlıktan birini seçmek zorunda olan 602 Türk kökenli genç bulunuyor.

Söz konusu gençlerin vatandaşlık tercihi ile ilgili bilgilere ulaşan gazete, bu gençlerin sadece birinin Türk vatandaşlığını tercih ettiğini, geriye kalanların Alman vatandaşlığını istediğini bildirdi.

ALMAN VATANDAŞI OLANLARIN SAYISI ON BİNLERİ BULUYOR

Almanya’da opsiyonlu modelle şimdilik çifte vatandaş olan çocuk ve genç sayısı on binleri buluyor. Konuyu işleyen gazete bu gençlerin iki vatandaşlıktan birini seçmek durumda kalmasının hiç de kolay olmadığına dikkat çekiyor.

Federal yönetimin 2000 yılından itibaren opsiyonlu modeli getirdiğini ve bunun 2018’e kadar uygulanacağını hatırlatan gazete, 18 ila 23 yaş arasında olan ve bir vatandaşlık seçimi yapması gerektiği halde yapmayan gençlerin Alman vatandaşlığından çıkarıldığını hatırlattı.

HEMEN ARDINDAN ÇİFTE VATANDAŞLIK BAŞVURUSU GELİYOR

Rakamlara göre Köln’de şimdiye kadar 361 göçmen genç, opsiyon modelinden sonra Alman vatandaşlığını seçti. Çoğu Türk olan bu gençlerin Türk vatandaşlığını bırakması gerekti. Rakamlar arasında ilginç bir diğer bilgi ise, opsiyon modeliyle çifte vatandaş olan gençlerin 62’sinin çifte vatandaş kalabilmek için başvuru yaptığı, bunların inceleneceği bilgisi.

Yetkililer, sadece istisnai durumlarda buna izin verilebileceğini hatırlatıyor. Köln’de opsiyonlu durumda olan genç sayısının yıldan yıla arttığı ve 2018 yılında bu durumdaki genç sayısın bin 800’e ulaşacağı bildiriliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER