ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:03

Gençleri Suriye'de savaşmaya götüren gruba baskın


Belçika’da federal savcılık ve emniyet, 46 noktaya baskın düzenledi. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı baskınlar özellikle Fas asıllıların yoğun olarak yaşadığı Brüksel, Anvers ve Mechelen’de gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen baskınlarda, Suriye’ye Esed rejimine karşı savaşmak için gençleri gönderenlerin hedef alındığı kaydedildi.

Ev hapsinde bulunan Sharia4Belgium örgütünün lideri Fuad Belkacem de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor. Belçika makamlarının çok sayıda dokümana da el konduğu belirtildi. Savcılık sözcüsü operasyonun Suriye meselesi ile ilgili olmadığını, bir yıldır devam eden bir araştırmanın neticesi olduğunu kaydetmesine rağmen, farklı kaynaklar baskınların Belçika’dan Suriye’ye savaşmaya giden gençleri yönlendirenlere karşı yapıldığının altını çiziyor. Bununla birlikte, Vilvoorde’da hastanede yatan ve kısa süre önce Suriye’den gelen bir gencin de gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde Belçika, savaşmak için Türkiye’den Suriye’ye geçiş yapan Belçikalı gençler konusunda Türkiye’den hassasiyet göstermesini istemişti. Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Joëlle Milquet’in ise konuyu görüşmek için en kısa sürede Ankara’ya gitmeye hazırlandığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER