ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 13:35

"Geleceğin Suriye’sinde Esed’e yer yoktur"


Suriye Türkmen Kitlesi Başkanı Yusuf Molla, gelecek Suriye’sinde Beşşar Esed’in yeri olamayacağını söyledi.
Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Molla, meşrutiyetini kaybeden Esed’in yapması gereken en doğru kararın görevini bırakması olduğunu belirtti. Molla; “Esed'in yapması gereken şeyi belli. Çekip gitmesi gerekiyor. Çünkü, Esed işin başından beri dönüşü olmayan bir yolu tercih etti. Hatalı yolu tercih etti. Halkının demokrasi talebine tank ve tüfekle cevap verdi. Hemen çekip gitmesi gerekiyor. Çünkü, gelecek Suriye’sinde Esed’e yer yoktur.” ifadelerini kullandı.

GERİ ADIM ÜLKEYİ TAŞ ÇAĞINA GÖTÜRÜR
Direnişin uzaması durumunda direnişçilerin geri adım atıp atmayacağı konusunda soruya ise Molla, “Direnişçiler geri adım atarsa ve bu rejim de ayakta kalırsa Suriye ‘Taş Çağı’na’ döner. Bu rejim kesinlikle uzlaşmayı ve affı bilmeyen bir rejimdir; katliama geçer. İpleri tekrar ele geçirdiğinde bugünkünden daha fazla katliam ve mezalim yapacaktır. Bunu iyi bilen Suriye halkı, tek fert kalana kadar bu haklı ve onurlu mücadelelerinden geri adım atmayacaktır. Çünkü halk bunun bilincindedir.” şeklinde konuştu.

HALK 50 YILLIK TORTUYLA MÜCADELE EDİYOR
Suriye Türkmen Kitlesi Başkanı Molla, direnişin uzamasını ise Esed rejiminin 50 yıl gibi bir süre zarfından ülkede kalın tortu oluşturmasına bağladı. Molla, iki yıldır süren sürecin çok olmadığına dikkat çekerek, “Bu mücadele bence uzun sürmedi. Çünkü 50 senelik tortuyu silmek o kadar kolay değil. Bu rejim 50 senedir bu gün için hazırlık yapmıştır. Bu rejim, Suriye’yi düşmandan korumak, Kudüs’ü savunmak veya Golan Tepelerini İsrail’den kurtarmak için hazırlık yapmamıştır. Tersine günün birinde halk ayaklanırsa onları nasıl bastırım diye çalışıp hazırlık yapmıştır.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE YAPMASİ GEREKENİ YAPIYOR
Suriyeli muhalif Molla, Türkiye devleti ve halkının Suriye muhalefetine destek çıkmasını ise yerinde ve bir komşunun yapması gereken bir hareket olarak değerlendirdi. Molla, “Komşunuzun evi yanarken, o yangına müdahale etmemeniz akılcılık mı; delilik mi? Komşunuzun evi yanıyorsa o yangın evinize de sıçrayacaktır. Türkiye, Suriye’deki olaya müdahil olmak ve müdahale etmek zorundaydı.” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER