ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 18:07

Geely, Londra’nın ikonu taksi şirketini aldı


Çin’in büyük otomobil üreticisi şirketlerinden Geely, Londra’nın ikonu haline gelen siyah taksi üreticisi şirketi Manganese Bronze’u 17,44milyon dolara satın aldı.

Çin medyasındaki haberlere göre, Çinli Zhejiang Geely Holding Group, son beş yılda zarar açıklayan İngiliz Manganese Bronze Holdings (MBH) şirketinin varlıklarını dün 11,04 milyon İngiliz pounduna (17,44 milyon ABD Doları ) satın aldığını açıkladı. Üretime aynı tesislerde devam edileceğini de belirten Geely, Manganese ile 2006 yılında işbirliği yapmıştı.

Gözlemcilere göre, maliyeti düşürmek için üretimi Çin’e aldırmayı düşünen Çinli Geely’nin, İngiliz şirketin satış şartlarını kabul etmesi sürpriz bir gelişme oldu.

Zhejiang Geely Holding Group Başkanı Li Shufu , dünyaca bilinen MBH'yi satın aldıkları için mutluluk duyduklarını kaydetti.

Londra valisi Boris Johnson ise Geely’nin, Londra Taksi Şirketi'nin geleceğini teminat altına aldığı ve Londra ile özdeşleşen taksilerin üretimini devam ettireceği için memnunluk duyduğunu belirtti.

1948 yılından bu yana 100 binin üzerinde taksi üreten MBH, operasyonlarına devam edebilmek için yeterli 15 milyon sterlinlik ek fonu bulamamış ve Ekim ayında yönetim değişikliğine gitmişti.

Geely, 2010’da da Volvo Cars’ı satın almıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER