ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 18:01

Gece içki satış yasağı olumlu sonuç verdi


Almanya'nın Baden Württemberg eyaletinde alkol tüketimine karşı kampanyalar ve akşam 22.00'den sonra içki satışı yasağı olumlu sonuçlar alınmasını sağladı.

Almanya'nın en büyük sağlık sigortalarından biri olan AOK, alkol koması ve alkol zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılan gençlerle ilgili araştırma yaptı. Araştırmada gençler arasındaki alkol tüketim oranının geçen sene de düştüğü tespit edildi. Geçen yıl Baden Württemberg’de alkol koması ve alkol zehirlemesi nedeniyle hastaneye kaldırılan 20 yaşın altındaki gençlerin sayısı yüzde 16,2 oranında düşerek bin 228’e geriledi. Eyalette toplam 7 bin 600 kişi geçen yıl aşırı alkol tüketimi nedeniyle hastaneye kaldırılırken, bunların tedavi maliyeti AOK’ya 6,5 milyon Euro’ya mal oldu.

Araştırmada gençlerin en çok karnaval ve yılbaşı geceleri ile yaz aylarında düzenledikleri eğlence partilerinde alkol tükettikleri ortaya çıktı. En tehlikeli yaşın 16 olduğun adikkat çeken uzmanlar, ayrıca son zamanlarda kızların giderek daha fazla alkol zehirlenmesi ve alkol koması nedeniyle hastaneye kaldırıldığını belirtiyor.

Baden Württemberg’de alkollü içkilerin saat 22.00 -05.00 arasında perakende satışı Mart 2010'den beri yasak. Almanya’da Bavyera ve Rheinland-Pfalz’dan sonra alkol tüketiminin en çok olduğu eyalet halen Baden Württemberg.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER