ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 13:38

Gazze'ye böyle seslendi

Gazzeye böyle seslendi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze ziyareti öncesi yaşanan krizi değerlendirdi.


Arap Birliği'ne üye 11 ülkenin dışişleri bakanları ile birlikte Filistin'e destek olmak üzere bugün Gazze'ye gidecek olan Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, hareketi öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Türk halkının desteğinin Gazze halkının yanında olduğunun altını çizen Davutoğlu şöyle konuştu:

"Bu ziyaretin temel amacı Gazze halkı ile dayanışmadır. Buradan da Gazze halkına seslenmek istiyorum 75 milyon Türk halkı yanınızdadır."

Saldırıların zamanlamasına dikkat çeken Dışişleri Bakanı bugünkü şartların geçmişteki operasyonlardan farklı olduğunun altını çizdi:

"2008'deki saldırılardada benzer zamanlama vardı. Yeni seçilen ABD yönetimine sıkıştırmak isteniyordu. İsrail'in bu planlması bölgedeki istikrarı tehdit ediyor. Ama bugün 2008'den farklı bir durum var. Bölge ülkeleri saldırılara sessiz kalmayacak. Bu ziyaretimizle Gazze halkına yalnız olmadıkları hissettirilecek."

"ATEŞKES SAĞLANMALI"

Davutoğlu ateşkes görüşmeleri ve sonrasında yapılacaklar içinde şunları söyledi:

"Gazze trajedisini sona erdirmek için bütün kanallarımız açık. Üzerinde alışılan ateşkesle ilgili Türkiye'nin tavrını ABD'ye ilettik.Gazze halkı için önce acil olarak sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmalı"

BAĞIMSIZ FİLİSTİN ÇAĞRISI

"Artık Filistin sorununda kalıcı adımlar atılmalı. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti artık doğmalıdır."

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER