ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 00:39

Gazzeliler ateşkesi kutluyor

Gazzeliler ateşkesi kutluyor

İsrail ile Filistinli gruplar arasında ateşkesin sağlanmasının ardından sokaklara çıkan binlerce Filistinli, "direnişin zaferini" kutluyor.


İsrail ile Filistinli gruplar arasında ateşkesin sağlanmasının ardından sokaklara çıkan binlerce Filistinli, "direnişin zaferini" kutluyor.

Gazzeliler, İsrail'in 51 gün süren saldırıları sonunda sağlanan ateşkesin saat 19.00 itibarıyla yürürlüğe girmesinin ardından, kentin çeşitli meydan ve caddelerinde kutlamalara başladı. 

Ateşkesin, "direnişin zaferi" olduğu yönünde açıklamalarda bulunan Filistinliler, tekbirler ve Filistinli gruplara destek sloganlar eşliğinde gösteriler düzenliyor. 

Filistinli grupların flamalarını taşıyan gösterciler, "Gazze kazandı", "Yenilmez orduyu yendik", "Kassam Tugayları" yazılı panlartlar açtı. 

Sevinçlerini havaifişek atarak, havaya ateş açarak ve caddelerde tatlı dağıtarak gösteren Filistinliler, aynı zamanda bütün caddelerde araba ve motosikletlerle konvoy oluşturdu.

Marşların söylediği ve konuşmaların yapıldığı gösterilerin, gece boyunca devam etmesi bekleniyor.

Gazze  halkı bayramı ateşkesle yaşadı

Tüm dünyadaki Müslümanların Ramazan bayramını kutladığı günleri İsrail'in saldırı altında hüzünlü geçiren Gazze halkı, kalıcı ateşkesle bayram sevincini yaşıyor.

Ateşkesin yürürlülüğe girmesinin ardından camilerden, bayramlarda olduğu gibi tekbir sesleri yükselirken, Filistinliler, aile fertleriyle sokaklara döküldü. Balon taşıyan çocuklar, "Gazze'ye bugün bayram geldi" sözleriyle duydukları sevinci dile getirdi.

AA muhabirine konuşan 9 yaşındaki Filistinli Taki Abdurrahman, "Biz, bugün bayramı kutlamaya başladık. Gazze'ye bayram bugün geldi" dedi.

Filistinli çocuk Bera Aşur, bayramdaki gibi tekbir getirerek kardeşleri ve kuzenleriyle sokağa çıktıklarını, gece boyunca kutlama yapacaklarını belirtti.

Beş çocuk annesi Abir Naci ise duygularını "Bayram hilali bize bugün göründü. Bayramı zamanında kutlayamadık, çok zor günler geçirdik. Ölüm sayacı bir an olsun bile durmadı" şeklinde dile getirdi. 

(AA)

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER