ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Şubat 2017 Pazartesi 14:31

'Gazze'de savaşın bittiğinin hayalini kuruyorum'

Gazzede savaşın bittiğinin hayalini kuruyorum

Grafiti ve fotoğraf sanatçısı Halit,"Ben Gazze'de yaşadım ve orada 3 savaş gördüm. Orada insanların kadınları, çocukları ve gençleri öldürdüğünü gördüm. Gazze'de savaşın bittiğinin hayalini kuruyorum."dedi.


Grafiti ve fotoğraf sanatçısı Bilal Halit, "Ben Gazze'de yaşadım ve orada 3 savaş gördüm. Orada insanların kadınları, çocukları ve gençleri öldürdüğünü gördüm. Gazze'de savaşın bittiğinin hayalini kuruyorum. Gazze'nin barış içinde yaşanan bir yer olmasının hayalini kuruyorum." dedi.

Grafiti ve hat sanatını (kaligrafi) birleştirerek çalışmalarını üreten Gazzeli genç aktivist, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fatih'te bir duvara Ümran bebeği çizdiğini aktararak, "Bu resmin mesajı, Suriyeli mültecilerin barış içinde yaşamak istiyor olması ve savaşın bitmesini istemeleridir. Filistinli mülteciler de bunu istiyor. Ben Gazze'de yaşadım ve orada 3 savaş gördüm. Orada insanların kadınları, çocukları ve gençleri öldürdüğünü gördüm. Gazze'de savaşın bittiğinin hayalini kuruyorum. Gazze'nin barış içinde yaşanan bir yer olmasının hayalini kuruyorum." diye konuştu.

"Türkiyeyi ve Türk insanını seviyoruz"
Filistin'de sanat yapmanın çok zor olduğunun altını çizen genç sanatçı, "Kimse dışarı gidip bir serginin parçası olamıyor. Hiçbir sanatçı Gazze'ye gelemiyor. Çünkü bizimle diğer ülkeler arasındaki sınırlar kapalı. Yani artistler için durum çok zorlu. Biz grafiti çizmek için gereken aletleri bulamıyor ve daha kötü kalitedeki ürünleri kullanıyoruz çizimlerde. Dünyayla iletişim kurabilmek, kültürel ve sanatsal etkileşimde bulunmak için sınırların açılmasını istiyoruz."

Sanatçının her şeyden önce insan olduğunu söyleyen Halit, "Bizler ülkemizin mesajını dünyaya vermek istiyoruz. Dünyayla bir bağ kurmalıyız. Dünyaya bu mesajı iletmemiz gerek. Gazze'de çok fazla sanatçı, fotoğrafçı var. Yeteneklerini dünyaya göstermek için bir şansa ihtiyaçları var. Sınırın açılmasını, kuşatmanın ve savaşın bitmesini umuyoruz. Filistin'e barış gelmesini istiyoruz. Şu anda Gazze'deki ailemi göremiyorum çünkü sınır kapalı. Bu bizim için çok zor." ifadelerini kullandı.

Filistin pasaportu sahiplerinin Türkiye dışındaki tüm ülkelerin havaalanında sorun yaşadığına dikkati çeken Halit, "Türkiye, Filistinliler için güzel bir ülke. Filistinli olduğumu duyan her Türk, 'Sen benim kardeşimsin. Filistini seviyoruz.' diyor. Türkiyeyi ve Türk insanını seviyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER