ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2018 Pazartesi 09:02

Gazze'de salgın ve bulaşıcı hastalık uyarısı

Gazzede salgın ve bulaşıcı hastalık uyarısı

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kudra: "Tıbbi atıklar ve çöpler, bakteri, virüs ve mantarların yayılması için uygun bir zemin hazırlıyor. Bu da antibiyotiklere dirençli tehlikeli türlerin çıkmasına neden oluyor"


Filistin Sağlık Bakanlığınca, Gazze Şeridi'ndeki hastanelerin koridorlarında biriken tıbbi atıkların "salgın ve bulaşıcı hastalıkların" yayılmasına uygun zemin hazırladığı uyarısında bulunuldu.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, "Tıbbi atıklar ve çöpler, bakteri, virüs ve mantarların yayılması için uygun bir zemin hazırlıyor. Bu da antibiyotiklere dirençli tehlikeli türlerin çıkmasına neden oluyor." ifadesini kullandı.

Bu durumun Gazze Şeridi'ndeki tüm sağlık kuruluşlarındaki hastaların tedavisini etkileyeceğini kaydeden Kudra, temizlik şirketlerinin çalışmayı durdurması nedeniyle Bakanlığın 860 cerrahi operasyonu ertelediğini aktardı.

Kudra, hastanelerde atıkların birikmesi nedeniyle sağlıklı bir ortam sağlanamadığını vurguladı.

Gazze Şeridi'ndeki sağlık kuruluşları, Fetih ve Hamas arasında uzlaşı sürecindeki tökezlemenin yol açtığı mali kaynak yetersizliği nedeniyle çalışmalarında ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ve sağlık kuruluşlarındaki temizlik işçileri, maaşlarının ödenmemesini protesto etmek için 8 gündür hizmet vermiyor.

Hamas ve Fetih heyetleri, Mısır'ın başkenti Kahire'deki müzakereler kapsamında geçen yıl 12 Ekim'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitirmek için "uzlaşı anlaşmasını" imzalamıştı.

Buna göre Filistin Uzlaşı Hükümetinin geçen yıl sonunda Gazze Şeridi'nde tüm kontrolü alması gerekiyordu ancak bu henüz tam olarak hayata geçirilemedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER