ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ağustos 2014 Salı 00:27

Gazze'de sağlık felaketi kapıda

Gazzede sağlık felaketi kapıda

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'deki saldırıların büyük bir sağlık felaketine yol açacağı uyarısında bulundu.BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Gazze'deki üst düzey BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) yetkililerinin, çatışmanın doğrudan sonucu olarak, sağlık felaketinin hızla yayılacağı uyarısında bulundukları bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden Vannina Maestracci'nin OCHA'ya dayandırarak yaptığı açıklamada, 3 haftadan fazla bir süredir devam eden Gazze saldırılarının sonucunda, Gazze'deki sağlık hizmetleri ve tesislerinin çöküşün eşiğine geldiği belirtildi.

Açıklamada, 4 hastaneden birinin, 14 temel sağlık bakım kliniğinin, Sağlık Bakanlığı, Filistin Kızılhaçı ve Kızılay'a ait 29 ambulansın İsrail saldırıları sırasında zarar gördüğü vurgulanan açıklamada, sağlık personelinin en az yüzde 40'ının, artan şiddet nedeniyle, hastane ve kliniklere gidemeyerek çalışamadığı, temel bakım kliniklerinin en az yarısının kapalı olduğu aktarıldı.

OCHA'nın açıklamasında ise ilk verilere göre, İsrail'in saldırılarında en az bin 777 Filistinlinin hayatını kaybettiği, bunlardan 393'ünün çocuk, 208'nin kadın olduğu kaydedildi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER