ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2014 Cuma 21:23

Gazze'de Mescid-i Aksa yürüyüşü

Gazzede Mescid-i Aksa yürüyüşü

İslami Cihad Hareketi'nin çağrısı üzerine Gazze Şeridi'nin güneyinde toplanan Filistinliler, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etti.


İslami Cihad Hareketi'nin çağrısı üzerine Gazze Şeridi'nin güneyinde toplanan Filistinliler, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etti.

Han Yunus kentinde bir araya gelen bir grup Filistinli, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini kınayarak, İslam ümmetine bu saldırıları durdurma çağrısı yaptı.

İslami Cihad yetkilisi Halid el-Batş, gösteride yaptığı konuşmada, İslam ve Arap dünyasından kendilerine maddi ve manevi destek temenni ettiklerini belirtti.

"Batı Şeria ve Kudüs'teki Filistinlileri direnmeye" davet eden Batş, "Ulusal uzlaşı güçlendirilmeli, bölünmeye neden olabilecek pürüzler giderilmeli, Filistin davası yekvucut savunulmalı ve Filistin Kurtuluş Örgütü yeniden yapılandırılmalı" dedi.

İsrail askerlerinin, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar girerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla basması, Filistin halkı nezdinde infiale sebep olmuştu.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER