ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Eylül 2014 Pazar 23:14

Gazze'de Dünya Barış Günü etkinliği

Gazzede Dünya Barış Günü etkinliği

Yıllardır İsrail'in ablukası altında hayat mücadelesi veren Gazzeli çocuklar, barışa ışık tutmak için mum yaktı.


Yıllardır İsrail'in ablukası altında hayat mücadelesi veren Gazzeli çocuklar, barışa ışık tutmak için mum yaktı.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 26 Ağustos'ta sona eren saldırılarının ardından yaralarını sarmaya çalışan Gazze'deki çocuklar Dünya Barış Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, "barış içinde yaşam" mesajı verdi.

Çatışmalardan uzak bir hayat sürmek istediklerini belirten çocuklar, savaşın karanlığını silmek ve barışa ışık tutmak için mum yaktı. Ablukanın ve yıkımın getirdiği zorlukları aşmak isteyen çocuklar, yaşadıkları coğrafyada barışın hakim olmasını talep etti.

Etkinliği düzenleyen Uluslararası Barış ve Arkadaşlık Kurumu üyesi Reyta Iyd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Çocuklar, barışın ışığını hakim kılmak için mum yaktı. İsrail'in saldırıları ardından psikolojik travmalar yaşayan çocuklar, rahat, huzurlu ve barış içinde bir yaşam istiyor" dedi.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarını sürdüren İsrail, 26 Ağustos'ta, Mısır'ın arabuluculuğundaki görüşmelerde Filistinli gruplarla varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti. Saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da olduğu 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER