ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2014 Perşembe 15:08

Gazeteciler Evinde çatışma: 17 ölü

Gazeteciler Evinde çatışma: 17 ölü

Rusya Federasyonuna bağlı Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti'nde "Gazeteciler Evi"ni ele geçiren silahlı kişilerle polis arasında çıkan çatışmada, 10 güvenlik görevlisi ile 7 militan yaşamını yitirdi.


Başkent Grozni'de şüpheli bir aracı durdurmak isteyen polise, araçtakilerden ateş açıldı. Kimliği belirsiz saldırganların ateşi sonucu 3 polis hayatını kaybetti. 

Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov, sosyal medyadan, birkaç araçla hareket eden silahlı grubun şehir merkezindeki "Gazeteciler Evi"ni ele geçirdiğini duyurdu.

Ulusal Terörle Mücadele Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, araçlarını durdurmaya çalışan polislere ateş açtıktan sonra "Gazeteciler Evi" ve bir okulu ele geçiren militanlara yönelik operasyon sırasında, 10 güvenlik görevlisi ve 7 militan öldü.

Çatışmalarda 28 güvenlik görevlisinin de yaralandığı kaydedildi.

Militanların Çeçenistan'da geniş kapsamlı terör saldırılarına hazırlandıkları belirtilen açıklamada, güvenlik birimlerinin aldığı tedbirler sonucu eylemlerin önlendiği belirtildi.

Yerel kaynaklar, okul çevresinde çatışmaların sürdüğünü, "Gazeteciler Evi"nin ise tamamen militanlardan temizlendiğini bildirdi.

Sosyal medya üzerinden bilgi veren Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, bölgede güvenlik önlemlerinin alındığını ve operasyonu kendisinin yönettiğini vurgulayarak, sivil kayıpların yaşanmaması için operasyon bitinceye kadar vatandaşların sokağa çıkmamasını istedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER