ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:30

Gannuşi: "Amaç demokratik ilerleyişimizi baltalamak"


Tunus Ennahda hareketinin lideri Raşid Gannuşi, son 6 ayda ülkede işlenen siyasi cinayetlerin amacının ülkenin demokrasi yolundaki ilerleyişini durdurmak olduğunu söyledi.

Ülkenin önde gelen muhalif isimlerinden Halk Hareketi Partisi lideri Muhammed İbrahimi’nin evinin önünde suikaste kurban gitmesinin ardından, iktidardaki Ennahda Partisi lideri Raşid Gannuşi Cihan Haber Ajansı’na özel değerlendirmede bulundu.

Gannuşi, suikastin amacının ülkenin demokratik ilerleyişini durdurmak olarak nitelendirdi. 6 ay içinde Tunus’ta iki siyasi suikast işlendiğini hatırlatan Gannuşi, bu cinayetlerle hedeflenen şeyin Mısır’da yapılmak istenenlerle aynı olduğuna dikkat çekti.

Suikastların arkasında, Tunus ve Arap halkının demokrasi, modernite ve özgürlüklere sahip olmasını istemeyen güçler olduğuna dikkat çeken Gannuşi, siyasi cinayetler yoluyla Mısır gibi Tunus’un da karıştırılmak istenildiğinin altını çizdi.

Gannuşi, “Bu suikastleri tertipleyenler, İslam'ın demokrasiyle özdeşleşmesinden rahatsız olanlardır. İslam'ın her zaman terörizmle birlikte anılmasını isteyenler var bu cinayetlerin arkasında.” diye konuştu.

Tunuslu lider, günümüzde çatışmanın gerçekte ülkenin gelişimi için çaba sarf eden “devrimci güçler” ile toplumun ilerlemesini durdurmaya çalışan “devrim karşıtı güçler” arasında yaşandığını söyledi.

Tunus olarak, insanlık trajedisi yaşanan Mısır halkının yanında olduklarını ve çıkan olaylardan derin üzüntü duyduklarını söyleyen Gannuşi, “Bu yaşananlar, özgürlükleri için mücadele edenlere yönelik işlenmiş büyük bir insanlık suçu. Vicdanı olan her insan bu vahşete tepkisini ortaya koymalı.” şeklinde konuştu.

Raşid Gannuşi, Mısır halkına yönelik vahşice işlenen cinayetler karşısında birlik içinde olunması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu cinayetler bölgemizde gerçekleşen tarihi nitelikteki devrimlerin demokrasi ve hukuk alanında başarıya ulaşmasını engellemek ve insanların daha iyi bir geleceğe sahip olmasının önüne geçmek için yapılmaktadır.”

Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta önde gelen solcu muhalif isimlerden Muhammed İbrahimi’nin geçtiğimiz günlerde evinin önünde öldürülmesi ülkeyi bir anda karıştırmıştı. 6 ay önce de ülkenin diğer bir muhalif parti lideri Şükrü Belid benzer bir şekilde suikaste kurban gitmişti.

Tunus’ta Bin Ali rejiminin yıkılmasının ardından 2011’de yapılan seçimlerde İslami eğilimli Ennahda partisi yüzde 40 oyla seçimleri açık arayla kazanmış, ancak geçiş döneminde tüm siyasi görüşlerin temsil edildiği bir koalisyon kurmayı tercih etmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER