ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 18:54

Gabriel Rusya’yı ekonomik yaptırımla tehdit etti

Gabriel Rusyayı ekonomik yaptırımla tehdit etti

Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel (SPD), Rusya’yı Ukrayna’nın doğusundaki gerilime son vermeye katkı sağlamazsa ekonomik yaptırımla tehdit etti.


Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel (SPD), Rusya’yı Ukrayna’nın doğusundaki gerilime son vermeye katkı sağlamazsa ekonomik yaptırımla tehdit etti.

Federal hükümetin ekonomik büyüme tahmini ile ilgili basın toplantısında konuşan Gabriel, Başbakan Angela Merkel (CDU) ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte Rusya’ya ekonomik yaptırımın zorunlu kalmaması için her şeyi yaptıklarını söyledi. Gabriel, “Ancak Rusya nihayet gerilimin sona ermesini sağlamaya hazır değilse, o zaman Avrupa ve Almanya’nın üçüncü kademe yaptırımı devreye sokmaya hazır olduğunu hesaba katmalı.” diye konuştu.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya’ya bağlanması sürecinde Avrupa ve partnerleri tarafından üç kademeli yaptırım uygulaması başlatılmış, şimdiye kadar ikisi hayata geçirilmişti. Üçüncü kademe ise ekonomik yaptırımları içeriyor. Gabriel, Ukrayna’daki gelişmelerin siyasi boyutunun yanında ekonomik etkisini de dile getirdi.

2015'TE BÜYÜME HEDEFİ: YÜZDE 2

Alman ekonomisinin bu yıl yüzde 1,8 oranında büyüyeceğini duyuran Gabriel, gelecek yıl için ise yüzde 2’lik büyüme beklendiğini aktardı. Ekonominin düzenli bir şekilde büyümeye devam ettiğine dikkat çeken Gabriel, bunun ise istihdam piyasasında olumlu gelişmeyi ve gelir düzeyinin yükselmesini sağladığını belirtti. Hane halkı gelirinin bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl ise yüzde 3,3 oranında büyüyeceğini aktaran Gabriel, ihracatın da yüzde 4,1 oranında artacağını belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER