ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 14:24

G7 Zirvesi

G7 Zirvesi

G7 zirvesine Ukrayna krizi ve Rusya ile ilişkiler damgasını vurdu.


Sanayileşmiş 7 ülkeyi bir araya getiren G7 Zirvesi'nin dış politika konularına ayrılan ilk gününe damgasını vuran Ukrayna krizi ve Rusya ile ilişkiler, toplantı sonrasında da Brüksel'de başlayıp Fransa'da devam edecek liderler arasındaki ikili temaslarla gündemin ana maddesi olmayı sürdürecek.

Liderlerin bugün ele aldıkları konular küresel ekonomi, enerji, iklim değişikliği ve kalkınma olsa da gözler G7 Zirvesi'nden çok ABD Başkanı Barack Obama'nın Brüksel'de İngiltere Başbakanı David Cameron ve bu akşam Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yapacağı temaslara çevrilmiş durumda.
Diplomatik kaynaklar, özellikle Obama-Cameron görüşmesinin ana konusunu Ukrayna krizi ve Rusya'ya karşı izlenecek politikanın oluşturacağını belirtiyor.

İkinci Dünya Savaşı'nın önemli dönemeçlerinden olan Normandiya Çıkarması'nı anma törenlerine katılacak Obama'nın, Hollande tarafından davet edilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi öngörülmüyor ancak gerek Cameron'ın gerekse Hollande'ın Rus liderle görüşecek olması geleceğe dönük "ortak tavır" açısından önem taşıyor.
Putin ile ikili görüşme yapacak bir başka G7 lideri de Almanya Başbakanı Angela Merkel olacak.
Rusya'ya karşı ABD'nin daha katı bir tavır takınmasına rağmen AB içinde, özellikle ekonomik önlemler içeren "üçüncü aşama yaptırımlar" konusunda, tam bir uzlaşı sağlanabilmiş değil.

AB kaynakları, "gerekemesi halinde hedef ortaklı yaptırımların uygulanmasına hazır olunduğu" mesajı verilse de üye ülkeler arasında bundan sonra atılacak adımlara ilişkin farklı yaklaşımların sürdüğünün altını çiziyor.
Hollande, zirve sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Önemli olan Ukrayna konusunda aynı dili ve argümanları kullanmamız" dedi.

Hollande, Putin'in yanı sıra Ukrayna'nın yeni seçilen lideri Petro Poroşenko'yu da anma törenleri için Fransa'ya davet etti. Putin ve Poroşenko'nun ikili görüşme yapıp yapmayacağının ise henüz netleşmediği belirtiliyor.
G7 Zirvesi'nin ilk gün oturumları sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde, Rusya'ya yönelik talepler arasında Ukrayna'da düzenlenen seçimlerin sonuçlarının tanınması da yer alıyordu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER