ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 16:09

Füle, Bosna-Hersek’e geliyor


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikası'ndan sorumlu üyesi Stefan Füle, bugün Bosna-Hersek'i ziyaret edecek. Füle, Bosnalı siyasetçilerle ülkedeki son gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele alacak. Bosna'ya bu hafta içerisinde AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın da gelmesi bekleniyor. İki Avrupalı siyasetçinin Bosna-Hersek'in AB sürecini kapsamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Seydiç-Finçi yargı kararına odaklanması bekleniyor.

Saraybosna'ya gelmeden önce bir yazılı açıklama yapan Füle, AB’ye üyelik sürecindeki ülkede, geçtiğimiz günlerde yaşanan hükümet karşıtı protestoları “kaygıyla takip ettiğini” belirtti. “Tuzla'dan, Saraybosna'dan ve Bosna'nın başka birçok şehrinden gelen halkın sesinin AB’de duyulduğunu” dile getirdi. Füle, Bosna’daki siyasetçilere sorumluluklarını üstlenmeleri ve ülke vatandaşları sorunlarının çözülmesi vaktinin geldiği uyarısını yaptı.

Bosna'da halkın daha iyi bir sosyo-ekonomik şartlar, rüşvetle gerçek bir mücadele, gerçek değer üzerinde iş bulma şansı ve kamu fonların yönetiminde şeffaflık çağrısında bulunduğunu belirten Füle, “Bunlar zaten bölgede AB yolunda ilerleyen diğer ülkelerde de karşılaşılan sorunlardır. AB’ye üye devletlerin başkentlerinde de bu tarz olayları görebilirsiniz. Fakat polis, vatandaş, gazeteciler ya da kamu mallarına karşı yapılan şiddeti kınıyorum.” dedi.

Bu arada Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna'da ise bugün yine protestocular bir araya gelerek ana caddeyi kapattı. Göstericiler, hükümetin istifasını talep ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER