ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:06

FSB Başkanı: Suriye’de 200 Rusya vatandaşı savaşıyor

FSB Başkanı: Suriyede 200 Rusya vatandaşı savaşıyor


Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Suriye’de muhalif gruplar içerisinde 200 Rus vatandaşının savaştığını açıkladı.
Kazan'da düzenlenen uluslar arası güvenlik konferansının ardından basına açıklamada bulunan Bortnikov, Suriye’ye giden Rus vatandaşlarının El-Kaideye bağlı Kafkas Emirliği altında savaştığını söyledi. FSB Başkanı, bu durumun sadece Suriye halkının güvenliğine karşı değil barışçıl toplum için de tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

Bortnikov, Kuzey Afrika’da terörist grupların faaliyetlerini artırmasının toplantı sırasında aktif olarak tartışıldığını, öncelikli olarak da Suriye konusunun ele alındığını söyledi.

Bortnikov, “Bu durumun tüm devletler için tehdit olduğu konusunda anlaştık. Sadece Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu için değil, aynı zamanda Avrupa ve Amerika kıtası için bir tehdit oluşturuyor. Militanlar operasyonlarını artırıyor ve Suriye’ye gidiyor. Ancak asıl tehlike, bu teröristlerin geldikleri ülke olan vatanlarına dönmeleri sırasında ortaya çıkacaktır.” uyarısında bulundu.

Kafkas Emirliği adlı örgüt 2010 yılında Rusya, 2011 yılında da ABD tarafından terörist organizasyonlar listesine eklenmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER