ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 17:57

Friedrich, geri adım attı


Daha önce ırkçı parti NPD’nin kapatılması yönünde hükümet olarak önerge vermeye hazırladıklarını belirten Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, şimdi de hükümetin kapatma davası açıp açmayacağına dair karar verilmediğini açıkladı.

Konuyla ilgili bu zamana kadar ne bir karar ne de bir eğilim olduğunu ifade eden bakan, “Hükümetin hiçbir şekilde NPD’yi kapatma davasına yönelik bir önergesi olup olmayacağına dair belirli bir şey yok.” dedi.

Friedrich, hafta başında Hıristiyan Sosyal Birlik partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmada, “Bize bu konuda dilekçe vermekten başka seçeneğin kalacağını sanmıyorum.” demiş ve koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti’den (FDP) büyük tepki almıştı.

FDP’li Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger’den sonra Hür Demokratların Meclis Grubu Başkanı Rainer Brüderle de İçişleri Bakanını eleştirdi. Brüderle, “Sağlam demokraside parti kapatmak yapacağınız en son iş olmalı." şeklinde görüşünü dile getirdi. Sosyal Demokratların (SPD) Parti İdari Sorumlusu Thomas Oppermann ise hükümetin NPD’yi kapatmaya yönelik hala bir fikrinin olmamasını tenkit etti.

Başbakan Angela Merkel ise geçtiğimiz haftalarda hükümetin kapatma davası için başvuruda bulunacağı yönünde sinyal vermişti. Daha önce de ırkçı partinin kapatılması için 2003 yılında bir başvuru yapılmış, ancak Anayasa Mahkemesi tarafından partide çalışan istihbarat tarafından görevlendirilmiş muhbirler gerekçe gösterilerek başvuru geri çevrilmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER