ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2017 Salı 17:50

Fransız Sosyalist Partide bölünüyor

Fransız Sosyalist Partide bölünüyor

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Cambadelis, istifa ederek bağımsız cumhurbaşkanı adayı olan Macron'u destekleyenlerin partiden ihraç edileceğini açıkladı.


Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, partiler arasında adaylık tartışmaları ve bu çerçevedeki bölünmeler ülke gündemini işgal ediyor. İktidardaki Sosyalist Parti Genel Sekreteri Jean-Christophe Cambadelis, parti kararına rağmen ön seçime girmeyip bağımsız aday olan Emmanuel Macron'u destekleyenlerin parti ile ilişiğinin kesileceğini açıkladı.

Cambadelis, BFM haber kanalının canlı yayınına katılarak seçim süreci ve adaylar hakkında son gelişmeleri değerlendirdi. Sosyalist Partide ön seçim süreci ve Macron'un adaylığı konusunda bir soruya yanıt veren Cambadelis, "Daha önce de söylemiştim, şimdi de ekranlardan herkese açıklıyorum, onu destekleyenlerin yeri Sosyalist Parti olamaz. Sosyalist Parti ekibinde yer alıp rakip bir ekibi destekleyemezsiniz." ifadelerini kullandı.

Cambadelis'in bu açıklamaları, Macron'un aday olabilmek için gerekli desteği aldığı Sosyalist Partili seçilmişlere yönelik olarak görülse de, aynı zamanda parti içindeki hizipleşmelere de bir uyarı olarak değerlendirildi.

Fransız basını, Benoit Hamon'un ön seçimi kazanıp Sosyalist Partinin cumhurbaşkanı adayı olmasından sonra partiden istifa ve gruplaşmaların hızlanacağını aktarıyor. 2014'te Eğitim Bakanlığından istifa eden Benoit Hamon'un partiyi zor durumda düşürdüğünü ve bu nedenle cumhurbaşkanı adayı olamayacağını düşünen çok sayıda milletvekili ve belediye başkanının, partide reform yapılması taraftarı gruplar oluşturduğunu aktaran Fransız basını, "Cambadelis'in bu gözdağı ile hem Macron destekçilerine hem de seçimler sonrası partide kopacak bir fırtınaya karşı uyarıda bulunduğu" üzerinde duruyor.

Ön seçim döneminde milletvekilleri Christophe Caresche, Gille Savary ve Alain Calmette, seçimleri Hamon'un kazanması durumunda bağımsız aday Macron'u destekleyeceklerini açıklamışlardı. Lyon Belediye Başkanı Gerard Collomb da Macron'un en güçlü destekçileri arasında. Cambadelis, Collomb da dahil, Macron'a aday olabilmesi için gerekli 500 imza desteği verenler arasında bulunan tüm Sosyalist Parti seçilmişlerinin, partiyle ilişiğinin kesileceğini söyledi.

Fransa'da cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmek için 500 seçilmişin imzalı desteğini kazanmak gerekiyor. Fransa genelinde milletvekili, belediye başkanı veya bölge meclisleri üyelerinin oluşturduğu yaklaşık 47 bin seçilmiş bulunuyor.

Eski Ekonomi Bakanı Macron, geçen yıl 30 Ağustos'ta istifa ederek, cumhurbaşkanı seçimlerinde bağımsız adaylığını açıklamıştı. Sosyalist Parti'de ise 7 adayın yer aldığı ön seçimler düzenlenmiş, ikinci tura eski Başbakan Manuel Valls ile kalmayı başaran Hamon, yüzde 58'lik oy oranı ile adaylığını ilan etmişti.

Anketlerde Macron'un aşırı sağ lider Le Pen'in ardından ikinci sırada yer aldığı belirtilirken, Sosyalist Partinin adayı Hamon'a ise yüzde 10-15 oy çıkması bekleniyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER