ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 18:23

Fransız Senatör: İslamofobi, kültürel terörizmdir


 Fransa’nın Başkenti Paris’te bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) Genel Merkezi’nde Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Sempozyumu düzenlendi. Sosyal Uyum İçin Avrupa Müslüman Girşimi (EMİSCO) öncülüğünde düzenlenen toplantıya Fransa Senato Başkan Yardımcısı Bariza Khiari ve EMİSCO Başkanı Doudou Diene’nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Toplantı sonrası Cihan Haber Ajansı’na konuşan Fransa Senato Başkan Yardımcısı Bariza Khiari, İslamofobi’nin bir ırkçılık çeşiti olduğunu kaydetti. İnsanlar dinlerinden dolayı ayrımcılığa uğruyor diyen Khiari, ‘’Bu korkunç bir şey, Müslümanları terörist gösteren ‘Kültürel terörizim'le mücadele etmeliyiz.'' dedi. Fransız senatör, İslamın gerçek yüzünü de iyi anlatmak gerektiğini kaydederek, "Biz gerçekte kimiz? Kendimizi yeniden tanıtmalıyız.’’ vurgusunda bulundu. Fransa’da İslamofobi’nin giderek artmasının tehlikelerine de dikkat çeken Bariza Khiari, İslamofobi'nin aşırı sağ tarafından kullanıldığını kaydetti. Senato başkan yardımcısı, İslam düşmanlığı kullanılarak Fransızlar arasında korku salınmaya çalışıldığına dikkat çekerek, İslam düşmanlığındaki artışın bir geçeklik olduğunu söyledi. Ayrıca Fransız senatör, Müslümanlara eğitime daha fazla önem vermeleri ve politikada aktif rol almaları çağrısında bulundu.

EMİSCO Başkanı Dr. Doudou Diene de İslamofobi'nin Müslümanlarla Hristiyanların ilk karşılaştıkları 9. yüzyıldan beri var olduğunu belirterek, "İslamofobi, bir dinden ve ona inananlardan nefret etmenin adı." vurgusunda bulundu. Diene, Fransa’da temelde birçok nedene dayanan ayrımcılığın İslamofobi'yle yeni bir tarz oluşturduğuna dikkat çekti. Müslüman düşmanlığının Fransa’da artmasının sebepleri arasında İslam'ın Fransa’nın ikinci dinine dönüşmesinin de önemli rol oynadığını kaydeden Doudou Diene, Fransa’da Müslüman toplumunun çok önemli hale geldiğini vurguladı. Fransa’da kimlik krizi yaşandığını da kaydeden EMİSCO başkanı, Müslümanların ülkede yeni bir kimlik oluşturduğunu ve bu sürecin sancılı geçtiğini ifade etti.

‘’İslamofobi demokrasimiz için gerçek bir tehlikedir.’’ diye konuşan İslam uzmanı tarihçi Kamel Meziti de bununla mücadele için yeni yöntemler belirlemek gerektiğini kaydetti. Meziti, İslamofobi'nin artışında medyanın rolüne de dikkat çekti. Fransa’nın, Avrupa’nın en büyük Müslüman azınlığını barındırdığını hatırlatan Kamel Meziti, ''Fransa’da politikacılar sorumluluklarını yerine getirerek İslamofobi'yi suç sayacak yasal düzenlemeleri yerine getirmeli.'' diye konuştu.

Programın organizatörlerinden EMİSCO Sözcüsü Veysel Filiz de UNESCO’da İslamofobi ile ilgili yapılacak programın UNESCO içerisinden bazı ülkelerin tedirgin olması nedeniyle geciktiğini söyledi. Filiz ," 6 ay önce başlatılmış proje bir sorunun derinliğini gösterdi. Bizler genel manada kangrene çevirmiş İslamofobi'yi gündeme getirmek istedik.’’ dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER