ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2014 Çarşamba 14:32

Polis yanlış havalimanında bekledi

Fransız polisinden komik hata

Fransa'da İçişeri Bakanlığı'nın, Suriye'den döndüğü tahmin edilen 3 kişinin Orly havalimanında yakalandığının açıklamasının ardından, 3 şüphelinin aslında Marsilya havalimanına geldiği ve haklarında herhangi bir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.


Fransa İçişleri Bakanlığı, Türkiye tarafından Suriye'de savaşa katıldığı şüphesiyle Fransa'ya gönderilen 3 kişinin Orly havalimanında yakalandığını açıklamasına rağmen şüphelilerin aslında Marsilya'ya indiği ve güvenlik aramasına takılmadan havalimanından çıktıkları ortaya çıktı.

Fransız yetkililer, şüphelilerin Türkiye tarafından Paris uçağına değil Marsilya uçağıyla gönderildiğini ve yapılan değişikliğin kendilerine bildirilmediğini iddia ediyor. Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, 2 ülke arasında iletişim eksikliği olduğunu ve durumun yanlış anlaşıldığını belirtti. Le Drian, Türkiye'nin şüphelileri Paris yerine Marsilya'ya göndermesini "talihsiz bir girişim" olarak nitelerken Fransa'nın Türkiye ile olan işbirliği ve koordinasyonunu geliştirmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ancak Fransız basınında çıkan yorumlarda 3 şüphelinin Marsilya havalimanında polis kontrolüne takılmadan çıkabilmesinin "güvenlik fiyaskosu" olduğu ve Fransa'nın Suriye'ye giden savaşçılar konusunda aldığı güvenlik önlemlerinin ne denli zayıf olduğunun ortaya çıktığı ifade edildi.

Polis yanlış havalimanında bekledi

Dün öğle saatlerinde Fransız televizyon kanalı İtele, söz konusu 3 kişinin Paris'in güneyinde Orly havalimanında yakalandığını duyurmuştu.

Akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı da Türkiye'den gelen 3 şüphelinin Orly'de yakalandığını açıklamıştı. Ancak bazı medya kaynakları 3 kişinin İstanbul'u hiç terketmediği iddiasında bulunurken, Fransız Le Monde gazetesi, Orly'de yakalandığı açıklanan 3 kişinin aslında Marsilya'da dün öğleden sonra özgürce sokaklarda dolaştığını ileri sürmüştü.

Fransız yetkililer de daha sonra 3 şüphelinin Paris uçağı yerine Marsilya uçağına bindirildiğini ve durumdan kendilerinin haberdar edilmediğini ileri sürerek, şüphelilerin ortadan kaybolduğunu doğruladı. Fransız polisinin, Marsilya yerine Paris'te beklemesi nedeniyle, uzun süredir aranan 3 şüpheli hakkında hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.

Şüpheliler kendi teslim oldu

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Imad Djebali, Abdelouahed Baghdali ve Gael Maurize'in, Herault bölgesindeki Caylar jandarmasına teslim olduklarını duyurdu.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, 3 şüphelinin teslim olduğunu belirtirken olayla ilgili idari bir soruşturma açılması gerektiğini belirtti.

Şüphelilerin avukatı, müvekkillerinin kaçmadığını zira polis tarafından hiç durdurulmadıklarını belirtmiş ve gün içinde jandarmaya teslim olacaklarını kaydetmişti. Şüpheliler aralarında 2012 yılında Toulouse kentinde düzenlediği farklı saldırılarda yedi kişiyi öldürdükten sonra polis operasyonu sonucu ele geçirilen Muhammed Merah’ın kız kardeşinin eşi Abdelouahed Baghdali'nin olduğu da belirtilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER