ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 16:52

Fransız milletvekiline Anayasa Mahkemesi'nden şok karar

Fransız milletvekiline Anayasa Mahkemesinden şok karar


Fransa Milli Meclisi Türkiye Fransa Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Daphna Poznanski-Benhamou’nun milletvekiliiği Anayasa Mahkemesi tarafından düşürüldü.

Konuyu Cihan Haber Ajansı'na değerlendiren Daphna Poznanski-Benhamou kararın tamamen siyasi olduğunu söyledi. Türkiye’yi birçok kez ziyaret ettiğini ve birçok arkadaşı olduğunu belirten Poznanski-Benhamou, "Onların hep yanlarında olduğumu bilmelerini isterim. Başka görevlerde yeniden onlarla karşılaşmak istiyorum. İstanbul benim kendi evim gibiydi." diye konuştu.

Fransız politikacı, milletvekili seçimlerinde ilk kez yurtdışında yaşayan Fransızlar için milletvekili seçildiğini hatırlatarak, "Önceden böyle bi rşey yoktu. Seçimlerle ilgili yasal düzenlemeler var fakat ilk kez düzenlenen seçimler olduğu için işleyişte bazı aksaklıklar yaşandı. Tereddüt ettiğimiz birçok konuda karşımızda sorabileceğimiz muhatap bulamadık." vurgusunda bulundu.

Poznanski-Benhamou, "Seçimler esnasında yapılan harcamaları denetleyen Ulusal Denetleme Komisyonu, bir adayın harcayabileceği üst sınırı yüzde 17 geçtiğimize hükmetti. Ne avukatm ne mali müşavirim nede ben komisyonun bu yüzde 17'lik oranı hangi hesaplamayla bulduklarına bir anlam veremedik." diye konuştu. Poznanski-Benhamou, komisyonun kararının şeffaf olmadığının da altını çizdi.

Daphna Poznanski-Benhamou, milletvekili seçildiği 8. bölgenin Türkiye ve İsrail’i de kapsayan 1 milyon 200 bin kilometrelik bir alanı olduğunu hatırlattı. Bunun Fransa’nın iki katı büyüklüğünde bir alan olduğunu belirten Poznanski-Benhamou, Paris’ten aday olan biriyle aynı harcama sınırına tabi tutulmasının da yanlış olduğunu ifade etti.

Fransız politikacı, "Anayasa Mahkemesi kararında iyi niyeti sorgulayıcı, n hiçbir vurgu olmadığının altını çizdi. Poznanski-Benhamou ''Karar direkt temyiz makamı olan Anayasa Mahkemesi tarafından alındı. Benim hesaplarımı reddettiler. Milletvekilliğimi iptal ettiler ve 1 sene boyunca seçimlere katılmamı yasakladılar. Özellikle belirtmek isterim ki bu karar tamamen politik." diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin kararına itiraz yolunun da sadece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurarak yapılabildiğini belirten Poznanski-Benhamou ''Bu davayı muhtemelen kazanabilirim ama dava 4 yıl sürüyor. 4 yıl sonra da yeniden seçimler yapılacak. Yani bu davanın da hiçbir hükmü olmayacak." dedi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Ermeni asıllı milletvekili Patrick Deveciyan için de Anayasa Mahkemesi’nin benzer karar aldığını ama Deveciyan’ın tekrar seçimlere girmesini yasaklamadığını belirten eski milletvekili, "Kimse mahkemenin verdiği kararı anlamadı. Ortada iyi niyet olduğu sabit. Seçimleri iptal etme gibi bir durumun olmaması gerekirdi. Yeni düzenlenecek seçimlere katılmamın engellenmesi ise çok hatalı bir durum." diye konuştu.

Başbakan Jean Marc Ayrault ve Sosyalist Parti Genel Sekreteri Harlem Desir’in de aralarında bulunduğu birçok politikacıdan destek telefonları aldığını söyleyen Daphna Poznanski-Benhamou, "Birçok politikacının 5 yılda yapamadığını sen 8 ayda yaptın." mesajlarını aldığını ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER