ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 21:11

Fransız bakandan Türkiye'ye nükleer teşekkürü


Paris İle de France Capitale Economique tarafından düzenlenen 'Küresel Şehirler Yatırım Platformu'nda konuşan Fransa Sanayi ve Kalkınma Bakanı Arnaud Montebourg, Sinopta inşa edilecek Nükleer tesis için Japonya’nın yanı sıra Fransız firmasının seçilmesinin de kendilerini mutlu ettiğini belirterek Türkiye’ye teşekkür etti.

Türkiye ile ilişkilerin zor ve soğuk yıllardan geçtiğini belirten Montebourg ‘’İki ülke arasında yanlış anlaşmalar ve anlaşmazlıklar yaşandı. Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz’’. diye konuştu. Fransız Bakan Türkiye’nin dünyada kendi yolunu çizdiğini hatırlatarak, Türkiye’deki ekonomik ilerlemelerin kendileri tarafından da takip edildiğini vurguladı. Arnaud Montebourg, Türkiye’nin muhteşem bir tarih ve avantajlı bir coğrafyaya sahip olduğuna da dikkat çekti.

Gecede Çin ve İtalyan işadamlarıyla birlikte en iyi girişimci ödülüne layık görülen Silk & Cashmere Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur da, ''Türkiye dünyada parlayan yıldız. Fransa’nın Türkiye ile ilişkilerini çok geliştirmesi lazım'' vurgusunda bulundu. Paris’te açtıkları mağazayla Fransızların ilgisini çektiklerini belirten Zamanpur, Fransa ile ilişkiler hem ekonomik hem de kültürel manada çok önemli." diye konuştu.

Programa Türkiye-Fransa ilişkilerine yaptıkları katkılardan dolayı Türkiye'yi temsilen davet edilen Fransa Girişimciler ve Yöneticiler Federasyonu(FEDİF) Başkanı Nevzat Ceylan ve Genel Sekreter Hanefi Şenlik de katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER