ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 14:41

Fransız bakan: Hakim ve Savcılar Konseyi kararlarına saygılıyız


Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira, Hakim ve Savcılar Konseyi'nin (CSM), disiplin cezası alması beklenen eski Nanterre savcısı Philippe Courroye'a ceza vermemesini değerlendirdi.

Taubira kararın CSM'e ait olduğunu vurgulayarak ''Ben bu görüşe karşı çıkmayacağım. Biz sorumluluğu aldığımız günden beri CSM'nin kararlarına saygı duyuyoruz.'' ifadelerini kullandı. Fransa Adalet Bakanı Taubira, bu kuralı Anayasa'ya dahil etmek istediklerinin de altını çizdi.

Christiane Taubira, bununla birlikte Hakimler ve Savcılar Konseyi'nin Courroye ile ilgili gerçekleştirdiği analiz ve verdiği disiplin yaptırımına gerek olmadığı yönündeki karar arasında bir boşluk olduğunun da altını çizdi.

Fransa Hakim ve Savcılar Konseyi, geçtiğimiz hafta verdiği kararda, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin L’Oreal’in patronu Lilliane Bettancourt’dan yasadışı mali yardım aldığı iddiasını gündeme getiren Le Monde muhabirlerinin kaynaklarının bulunması için kapsamlı soruşturma yürüten eski savcı Courroye için herhangi bir disiplin yaptırımına gerek olmadığına hükmetmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER