ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mayıs 2014 Çarşamba 21:34

Fransa'yı sarsan yolsuzluk davası

Fransayı sarsan yolsuzluk davası

Serbest bırakılan Gueant'ın önümüzdeki günlerde, sorgu hakimi tarafından tekrar ifadesinin alınacağı bildirildi.


Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "sağ kolu" olarak bilinen, eski İçişleri Bakanı Claude Gueant, Adidas firmasının satışı ile ilgili açılan yolsuzluk davasında iki gün gözaltında tutulduktan sonra bugün serbest bırakıldı.

Sarkozy döneminde, iş adamı Bernard Tapie'ye usulsüz şekilde 400 milyon avroluk ödeme yapıldığı gerekçesiyle açılan dava kapsamında önceki gün gözaltına alınan Gueant'ın, Elysee Sarayı'nda genel sekreter olarak görev yaparken devletin hakemlik yaptığı anlaşmazlık davasında iş adamı Tapie lehine karar çıkmasında etkili olduğu iddia ediliyor.

Spor malzemeleri üreticisi Adidas'ın sahibi Tapie, hisselerini 1993'de Fransız bankası Credit Lyonnais'e devretmiş ancak banka, hisseleri bir süre sonra büyük bir karla satınca Tapie, dolandırıldığını ileri sürmüştü.

Tapie'nin arasının iyi olduğu Sarkozy'nin talimatı üzerine, konuyla Maliye Bakanlığı'nın ilgilenmesine karar verilmiş ve bir hakem heyeti kurulmuştu. Dönemin Maliye Bakanı Christine Lagarde'ın hakemlik yaptığı kurul, Tapie'ye 400 milyon avro ödeme yapılmasına karar vermişti.

Gueant, 2002-2004 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda genel sekreter olarak görev yaptığı dönemde usulsüz biçimde emniyet bütçesinden her ay 10 bin avro prim almakla da suçlandı.
Fransa'nın "karanlıklar prensi" ve Sarkozy'nin "kara kutusu" olarak bilinen Gueant hakkında ayrıca, Sarkozy'nin 2007 yılındaki seçim kampanyasında yasa dışı yollardan Libya lideri Muammer Kaddafi'den mali yardım almasında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER