ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 11:33

Fransa'ya Mali'de 460 milyon dolara lazım


Mali'de konuşlandırılacak Afrika gücünün 460 milyon dolara ihtiyaç duyduğu açıklandı.
     Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Mali konusunu görüşmek üzere toplanan Afrika Birliği zirvesinde, birliğin, söz konusu miktarın yalnızca yüzde 10'unu, 45 milyon dolarını karşılayabileceği açıklandı.
     Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri Ramtane Lamamra, birliğin ilk kez askeri bir operasyon için bütçe ayırdığını belirtti.
     Mali askeri güçlerinin konuşlandırılması ve operasyona hazırlanılması için de 300 milyon dolara daha ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, hem Afrika hem de Mali birliklerinin, ülkede operasyonlar yürütebilmesi için toplam 760 milyon dolar gerektiğine vurgu yapıldı.
     Mali'de geçen yıl ocak ayında ülkenin kuzeyinde başlayan isyan, mart ayındaki askeri darbenin neden olduğu otorite boşluğuyla büyümüş, ülkenin yarıdan fazlası isyancıların kontrolüne girmişti.
     BM Güvenlik Konseyi, Fransa'nın da yoğun çabaları sonucu Afrika ülkelerinin ortak askeri gücünün kuzeydeki gruplara müdahale etmesi için yetki vermişti. Ancak eylülde yapılması beklenen müdahaleden önce Mali hükümetinin çağrısı üzerine Fransa, 12 Ocak'ta hava saldırılarına başladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER