ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 16:31

Fransa’nın Türk radyosu karasal yayına başladı


Fransa’nın ilk Türk radyosu karasal yayına Lyon’da başladı. Türkçe yayın yapacak olan PİMG Radiyo, dijital karasal yayına geçiş sürecinde pilot bölge olarak belirlenen Lyon ve çevre şehirlerde dinlenebilecek.

Radyonun kurucusu Kadim Özdemir’in 2007 yılında başlattığı serüven 2 Ekim 2012 tarihinde Fransa Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (CSA) verdiği yayın kararıyla sonuçlanmıştı. Daha önce Ocak ayında Paris ve çevre şehirlerde karasal yayına geçeceklerini açıklayan Özdemir, yaşanan gecikmeye açıklık getirdi. Paris ve civarında yapılacak yayınlar için CSA’nın kendilerinden ek süre istediğini belirten Özdemir, "Sorun CSA ve dağıtıcı şirketin altyapı çalışmalarının uzamasından kaynaklandı. Bizler Paris ve civarı için karasal yayına başlamayı beklerken, ilk karasal yayınımıza Lyon şehrinden başladık." dedi.

Dijital karasal yayına geçiş sürecinde pilot bölge olarak Lyon’un belirlendiğini aktaran Özdemir, yayın hakkı kazanan ve altyapı çalışmalarını bekleyen diğer radyolar ile birlikte yayına başladıklarını açıkladı. Lyon ve çevre şehirlerde çok sayıda Türkün yaşadığına dikkat çeken Özdemir, karasal yayına başlamanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.

CSA tarafından daha önce Ocak ayında karasal yayına başlayacakları açıklanan PİMG Radyo’nun, Paris ve çevresi için 2013’ün son çeyreğinde yayına başlaması öngörülüyor.
Dijital karasal yayınları dinlemek için FM radyolarına dijital radyo anteni takmak ya da dijital yayınlara uygun yeni nesil radyoları tercih etmek gerekiyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER