ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 13:35

Fransa'dan yabancılara güvence!


Fransa’nın Kadın Hakları Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem, yabancılara yerel seçimlerde oy hakkı tanıyan tasarının, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın görev süresi dolmadan yasalaşacağını açıkladı.

Vallaud-Belkacem yaptığı açıklamada, bu değişikliğin hükümetin seçim vaatleri arasında yer aldığını hatırlatarak, verilen bu söze sadık kalınacağının altını çizdi. Fransız bakan ayrıca, tasarının kongre, meclis ve senatodan geçerek yasalaşması için gerekli birlikteliği sağlayacaklarına da inandığını vurguladı.

Najat Vallaud-Belkacem, “Umuyorum ki, doğruluğundan şüphe duymadığım bu yasayı gerçekleştirebiliriz. Gereken ne varsa yapmaya hazırız. Gerekirse bütün milletvekilleriyle tek tek görüşürüz.” diye konuştu.

Daha önce François Hollande da kabine üyelerine, yabancılara oy hakkının meclisten yeterli çoğunluğu alarak geçmesi için çalışmaları çağrısında bulunmuştu.

Fransa'da ana muhalefet partisi Halk Haraketi Birliği (UMP) ve aşırı sağ Ulusal Cephe’nin (FN) şiddetle karşı çıktığı yerel seçimlerde yabancılara oy hakkı, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın seçimlerden önce yayınladığı 60 öncelikli projenin arasında yer alıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER