ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:31

Fransa’dan Gaziantep’teki seçimlere destek


Suriyeli muhaliflerin kontrolünde tuttukları Halep ve ilçelerinde yerel yöneticileri belirlemek için Gaziantep'e gerçekleştirilen seçimlere Fransa’dan tam destek geldi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 2 ve 3 Mart tarihlerinde Türkiye’de gerçekleştirilen, 25 Halep Belediye Meclis Üyesi ve 29 Halep Valiliği Üyelerini belirlemek için yapılan seçimleri Fransa’nın selamladığı belirtildi. Seçimlerin bölgedeki sivil halkın idari işlerinin yönetilmesi için gerçekleştirildiği vurgulandı.

Açıklamada, seçimlerin Suriyeli muhaliflerin demokrasiye bağlılıkları yönünde bir kanıt olabileceği belirtilirken, bombardıman ve çatışmaların sürdüğü zor bir dönemde gösterilen cesaretin önemli olduğu kaydedildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Suriye Milli Konseyi lideri Muaz el Hatip'in Halep’te kurtarılmış bölgeyi ziyaret etmesinin de Fransa için önemli olduğuna değinildi.

Açıklamada Fransa’nın demokratik bir yönetim tarzı için mücadelelerini sürdüren Suriyelileri desteklediğini ve özgür bir ülke için mücadelelerini sürdüren Suriye halkının yanında yer aldığı ifade edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER