ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2014 Perşembe 10:10

Fransa’daki yangında 3 Türk öldü

Fransadaki yangında 3 Türk öldü

Fransa'da yaşayan Arslan ailesinin evinde yangın çıktı, ailenin 3 ferdi hayatını kaybetti.


Fransa’nın Almanya sınırındaki Mulhouse kentinde bir binada yangın çıktı. Alevler bir anda 3 katlı binayı sararken, Yozgatlı olan 6 kişilik Arslan ailesi içeride mahsur kaldı. 3 çocuğunu çatıya çıkararak kurtaran baba Hakan Arslan, kendisi ile eşi ve bir çocuğunu kurtaramadı. Yangının söndürülmesinin ardından Hasan Arslan ve Emine Arslan ile çiftin 13 yaşındaki çocuklarının cansız bedenlerine ulaşıldı.

Yetkililer, binanın ilk katında çıkan yangının daha sonra 3 katlı binanın diğer katlarına hızla yayıldığını ifade etti. Yangının çıkış sebebinin henüz belirlenemezken itfaiye ve polis ekiplerinin incelemeyi sürdürdüğü belirtildi. Feci olay sonrası bölgeye gelen Mulhouse Belediye Başkanı Jean Rottner de, yangının çok acı olduğunu vurgulayarak, aile ve çocuklara her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Daha sonra çocukların kaldığı hastaneyi ziyaret eden Rottner ve Vali Yardımcısı Jean-Pierre Condemine, yangının çıkış nedeninin uzman bir ekip tarafından araştırıldığını ifade ederek şimdilik tüm bulguların, yangının kazara çıkmış olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Ancak Hasan Arslan'ın akrabası Satılmış Çaycı, yangının alt kattaki kiracılar tarafından çıkarılmış olabileceğini öne sürdü. Alt dairede yaşayan anne ve kızın psikolojik sorunları olduğunu ve sürekli kavga ettiklerini iddia eden Çaycı, yangının, evin kızı tarafından çıkarılmış olabileceğini savundu.

Geride kalan çocukların velayeti

Yangından sağ kurtulan ve Mulhouse Hopital Du Jour çocuk hastanesinde müşahede altında tutulan Hüseyin (11), Halil İbrahim (8) ve Zeliha Arslan'ın (6) velayetinin kime verileceği henüz bilinmiyor.

Fransa'da yangında hayatını kaybeden Türk ailenin kurtulan çocuklarının dayıları Yavuz Izga, yeğenlerinin velayetini almak için mücadele etmeye hazır olduğunu söyledi.

Strasbourg Başkonsolosu Serdar Cengiz'den de konuya ilişkin bilgi alan Nimet Arslan'ın ağabeyi Yavuz Izga, tek isteklerinin kız kardeşi ve eniştesinin cenazesini bir an evvel Türkiye'ye götürmek ve yeğenlerinin velayetini almak olduğunu belirtti.

Fransa'nın Strasbourg kentinde iftar programına katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, yangın haberinin ardından Mulhouse'a gelerek ölen ailenin yakınlarını ziyaret etti. Mulhouse Hopital Du Jour çocuk hastanesine de giden Çavuşoğlu, burada çocukların doktorundan bilgi aldı.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER