ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 10:20

Fransa'daki Araplar da Türkiye'den 'açılım' bekliyor


Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paris Büyük Camii’ni ziyaret etti. Ziyarette, Fransa Müslüman Konseyi Başkanı( CFCM) Muhammed Moussavi ve Fransa İslam Organizasyonları Birliği (UOİF) Başkanı Ahmed Jaballah ile görüşen Bülent Arınç, "Bizler Müslüman olarak kardeşiz. Resmi bir ziyaret için Paris’e gelmiştim. Bu merkez de çok önemli, onun için ziyaret ettim. Bu merkezin faaliyetleri ile yakından ilgiliyiz." diye konuştu.

Fransa İslam Organizasyonları Birliği Başkanı Ahmed Jaballah ise Arınç’ın sadece Türk toplumunu temsil edenlerle değil, bütün Müslüman topluluklarını temsil edenlerle görüşerek önemli bir açılım politikasında bulunduğunu söyledi. Ahmed Jaballah, "Fransa ve Avrupa’daki Müslümanlar Türkiye’den çok şey bekliyor." diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul’da tüm Müslüman ülkelerinin özellikle Ramazan ayı için aynı tarihleri kullanmasıyla ilgili düzenlediği toplantıya katıldığını belirten Jaballah, Fransa’daki Müslümanları da ilgilendiren bu konu hakkında Türkiye’nin önemli rol oynayabileceğini ifade etti.

FRANSA'DAKİ MÜSLÜMANLAR TÜRKİYE'YE GÜVENECEKLERİNİ BİLİYOR

Fransa Müslüman Konseyi Başkanı Muhammed Moussavi, "Fransa’daki Müslümanlar Türkiye’ye güveneceklerini biliyorlar. Türkiye diyanet geleneğine bağlı önemli bir ülke." vurgusunda bulundu. Bu tür ziyaretlerin Fransa’daki Müslümanlara köklerinin ne kadar sağlam olduğunu göstermek açısından güven verdiğini belirten Moussavi, ‘"aha geniş dünyaya ait olduklarını hissettikleri zaman imanları da güçleniyor." ifadelerini kullandı.

Fransa Müslüman Konseyi Başkanı, "Tabi Fransa değişik bir ortam. Ama bütün Müslüman ülkelerin deneyimleri Fransa’daki Müslümanlara birçok şey kazandırabilir." dedi. Fransa’daki Müslümanların kardeşlik bağlarıyla bütün Müslüman ülkelere bağlı olduğunu söyleyen Moussavi, tüm ortaklık ve yardımlaşma bağlarının gelişmesinden yanalar." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER