ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mayıs 2014 Çarşamba 18:37

Fransa'da uyuz salgını

Fransada uyuz salgını

Fransa'nın kuzeyindeki liman kenti Calais'de, kaçak göçmen kamplarının boşaltılması işlemi tamamlandı.


Bölgede hijyenik koşulların kötüye gitmesiyle uyuz salgını oluştuğu ve şiddet olaylarının da yaygınlaştığı gerekçesiyle kapatılma kararı alınan 3 kampta, Afganistan, Suriye ve Eritre'den gelen göçmenler bulunuyor.

Göçmenlerin tepki göstermediği boşaltma işlemi sessiz şekilde ve yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Liman yakınlarındaki kamplar kepçeler kullanılarak boşaltıldı. Güvenlik güçleri, şehir genelinde güvenlik tedbirlerini arttırdı. Göçmenler için battaniye dağıtıldı.

Calais Valisi Denis Robin, kampların çevreye zarar verdiği ve salgın oluşturduğu gerekçesiyle kapatıldığını söyledi. Robin, çevredeki hastanelerin salgın için seferber edildiğini, göçmenlerin yiyecek ve giyecek ihtiyaçları için yardımlar yapıldığını belirtti. Olay yerinde bulunan sivil toplum kuruluşları ise salgının bahane edilerek göçmenlerin şehirden uzaklaştırılmak istendiği görüşünde birleşiyor.

"Jungle" olarak adlandırılan Calais şehrindeki kamplarda, 800 civarında göçmen yaşıyordu. Dün akşam göçmenlere uyuz tedavisi için ilaç dağıtılmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER