ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:14

Fransa'da Türkler, Kurban Bayramı'nı coşkuyla kutluyor

Fransada Türkler, Kurban Bayramını coşkuyla kutluyor


Avrupa'da en çok Müslüman nüfusun yaşadığı Fransa'da Kurban Bayramı coşkuyla kutlanıyor.

Fransa'nın başkenti Paris başta olmak üzere Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı şehirlerde Türkler, bayramın işgününe denk gelmesine rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren camilere akın etti.

Başkent Paris'te bulunan DİTİB Genel Merkezi'nde bayram namazını kılan Paris Başkonsolosu Turgut Rauf Kural, Paris Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Ali Onaner ve Paris Din Hizmetleri Ateşesi Gencağa Sayan da namaz sonrası vatandaşlarla bayramlaştı.

Gencağa Sayan, diğer bayramlarda olduğu gibi bu Kurban Bayramı'na da özel hazırlandıklarını belirterek, "Bayramımızı vatandaşla birlikte geçirelim diye izin kullanmadık, burada olduk. Başkonsolosumuz, müsteşarımız da buradaydı.' 'dedi. Sayan, kurbanlarını dünyanın değişik yerlerindeki vatandaşlara, Afrika'ya Ortadoğu'ya ulaştırmak isteyenlerle ilgili her sene olduğu gibi vekaleten kurban kampanyaları gerçekleştirdiklerini söyledi. Din Hizmetleri Ateşesi, bayramda hocası olmayan dernek sayısının da çok az olduğunu kaydetti.

Paris Din Hizmetleri Ateşesi Gencağa Sayan, bayramın Fransa'da biraz daha buruk geçtiğini de kaydederek, “Mezarlık ziyareti yapamıyoruz. Türkiye'deki yakınlarımızın telefonla hatırlarını sorup hayır dualarını alıyoruz. Bayramı bayram olarak yaşayamıyoruz. Mesai devam ediyor. Yarın birçok vatandaşımız işe gidecek.” dedi. Paris Din Hizmetleri Ateşesi, dünyanın çeşitli yerlerinde zulme maruz kalan Müslümanlar olduğunu da hatırlatarak hem onlara hem de vatandaşlarımızın birlik ve beraberliği için dua ettik.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER