ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 17:39

Fransa’da Türk yanlısı senatör geri adım attı.


Fransa geçtiğimiz yıl gündeme gelen Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ile ilgili yasa tasarısının Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasında önemli rol oynayan Orne Senatörü Nathalie Goulet, Armenews dergisine ilginç açıklamalara bulundu.

Senato Fransa Türkiye Dostluk Grubu Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Goulet, "Ermeniler, soykırımın inkar edenlerin cezalandırılması ile ilgili verdikleri mücadelelerinde, Yahudilerin soykırımla ilgili verdikleri mücadele gibi haklıdırlar." diye konuştu.

Daha önce Hocalı soykırımıyla ilgili Azeri televizyonuna verdiği röportajın çarptırıldığının da iddia eden Goulet, Parlamentoların tarih yazamayacağı ile ilgili bir düşüncesinin olmadığını ifade etti.

Nathalie Goulet kendisinin Türk ve Azeri dostu olarak tanındığını da hatırlatarak, "Ermeni toplumu bana şüpheyle yaklaşıyor bunun için onları suçlayamam." diye konuştu. ‘Ermeni soykırımı’ ile ilgili düşüncelerine de açıklık getiren Goulet, sözde Ermeni soykırımını "geçen yüzyılın en büyük trajedisi" olarak niteleyerek "sözde soykırım" ifadesi kullanımını da kınadığının altını çizdi. Ermeni dergisinde yayınlanan haberde de Goulet'in görüşlerini değiştirmiş olabileceği yorumu yapıldı.

Nathalie Goulet, Ocak 2012’de Fransız Senatosu'nun gündemine gelen ‘inkar tasarısının’ kabul edilmemesi için büyük çaba göstermiş, yasanın Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasında önemli rol oynamıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER