ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 21:43

Fransa'da terörle mücadelede yeni dönem

Fransada terörle mücadelede yeni dönem

Fransa senatosu, yeni terörle mücadele yasa tasarısını kabul etti.


Fransa senatosu, Suriye ve Irak gibi ülkelere savaşmaya giden vatandaşların yurt dışına çıkışının engellenmesini amaçlayan yeni terörle mücadele yasa tasarısını kabul etti. Senato Genel Kurulu'ndaki oylamada, 317 evet, 28 hayır oyu çıktı. Söz konusu tasarı geçen ay mecliste kabul edilmişti. Senatonun da onaylamasıyla tasarı yasalaştı.

Kamuoyunda ve hukuk çevrelerinde "temel hakları ihlal ettiği" gerekçesiyle yoğun tartışmaya neden olan yasa ile gerektiği hallerde Irak ve Suriye gibi iç savaşların sürdüğü yerlere çatışmaya gitmek isteyenlerin ülkeden çıkışına 6 ay süreyle geçici yasak koyulabiliyor. Gerektiği takdirde bu sürenin uzatılması gündeme gelebilecek. Hükümet tarafında sunulan yasanın meclis ve senatodaki oylamalarında merkez sağ partiler de destek verdi.

Schengen veri bankası kullanılacak 

Yasa uyarınca ülke dışına çıkış yasağı getirilen kişilerin diğer AB ülkelerinden çıkış yapamamaları için diğer üye ülkelerin kullandığı Schengen veri bankasına uyarı yapılacak ve havayolu şirketlerine haber verilecek. Yasaya göre yurtdışı çıkış yasağını ihlal edenler, ülkeye dönüşlerinde 3 yıla kadar hapis ve 45 bin avroya kadar ceza talebiyle yargılanacak.

Kabul edilen yasa ayrıca bazı terör grupların internet üzerinden yaptıkları propagandayı önlemeyi hedefliyor. Yasa ile terör propagandası yapılan bu sitelere derhal erişimin engellenmesi öngörülüyor.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, geçen ay basına yaptığı açıklamada, Irak ve Suriye'deki savaşlara giden, gitmek isteyen veya buralardan dönen Fransız vatandaşı ve bu ülkede oturma izni olan kişilerin sayısının 930 civarında olduğunu bildirmişti. Cazeneuve, gelen ihbarlar sonucu yaklaşık 70 kişinin ise yurt dışına savaşmak için gitmesinin engellendiğini bildirmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER