ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 13:21

Fransa’da Sarkozy’nin dinlenmesi Adalet Bakanı’ndan saklanmış


Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, telefonlarının yargı kararıyla dinlendiğinden Adalet Bakanı Christiane Taubira’nın kabine şefinin haberi olduğu, ama bakanı bilgilendirmediği iddia edildi.

İ-Tele’nin haberine göre daha önce iddia edildiği gibi, Taubira’nın basına yansımadan önce Sarkozy’nin dinlenmesinden haberdar olmadığı, Adalet Bakanlığı Kabine Şefi Christine Maugüe’nin, savcının dinleme notunu bakana ulaştırmadığı kaydedildi.

Buna karşılık Maugüv’ün Başbakanlığı bilgilendirdiği belirtildi. Başbakan Jean Marc Ayrult da daha önce yaptığı açıklamada, 26 Şubat’da Nicolas Sarkozy ile avukatının telefon görüşmelerinden sonra, soruşturmanın gizliliği ihlali nedeniyle başlatılan inceleme sonrası telefon dinlemelerinden haberdar olduğunu söylemişti. Christine Maugüe’nin Taubira’ya raporu ise dinlemelerin basına yansımasından sonra, Adalet Bakanlığı’nda oluşturulan kriz masasında sunduğu ifade edildi. Maugüe, dinlemelerden bakanı haberdar etmediğini doğrularken, olayın bakanlığın iç meselesi olduğunu kaydetti.

‘HOLLANDE’IN DİNLEMELERİN SIZMASINDA ROLÜ VAR’ İDDİASI

Le Journal du Dimanche gazetesi ise Cumhurbaşkanı François Hollande’ın dinlemelerin basına yansımasında rolü olabileceğini iddia etti. 7 Mart’da Le Monde gazetesinin ortaya çıkardığı olaydan sonra Hollande’ın haberi yazan Le Monde gazetesinin iki muhabiri Fabrice Lhomme ve Gerard Davet’ı Elysee Sarayı’nda kabul ettiği aktarıldı. Hollande’ın gazetecilerle görüşmesinin Elysee tarafından da doğrulandığı belirtilirken gazete, muhabirlerin Mayıs 2012’den beri düzenli olarak Cumhurbaşkanı François Hollande’la görüştüklerini iddia etti. Elysee’den yapılan açıklamada ise iki gazetecinin, Hollande hakkında yazdıkları kitapdan dolayı düzenli olarak cumhurbaşkanı ile görüştükleri belirtildi.

Gazete, Nicolas Sarkozy’nin de Elysee sarayının dinlemelerde rolü olduğuna inandığını savundu. Haberde Sarkozy’nin ‘’Beni yenmek için her şeyi yapmaya hazırlar. Muhalefet liderinin aylarca telefonunu dinlemek kadar. Başka bir ülkede Amerika’da bu durumla karşılaşsak bunun karşılığı istifa olurdu’’ dediği iddia edildi.

Sosyalist Parti Meclis Grup Başkanı Bruno Le Roux ise Hollande’ın dinlemelerde rolü olduğu iddiasının tamamen gerçek dışı olduğunu kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER