ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2014 Çarşamba 15:13

Fransa'da Roman gence saldırı

Fransada Roman gence saldırı

Komada yaşam mücadelesi veren genç ile ilgili açıklama yapan Thorjorn, ''Bu utanç verici ve özür kabul edilmez bir saldırı'' ifadesi kullandı.


Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland Thorbjorn, Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Seint-Saint-Denis banliyösünde 16 yaşındaki Roman gence yönelik saldırıyı kınadı.

Genel Sekreter, ''Fransız hükümeti ve ülkedeki çok sayıda kişinin, ayırımcılığa ve Romanlara yönelik saldırıya karşı kararlı tutum almasını görmek sevindirici'' dedi.
Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls, dün yaptıkları ayrı ayrı açıklamalarda, basının ''linç'' olarak tanımladığı saldırıyı şiddetle kınamış ve sorumluların derhal yakalanıp yargıya teslim edileceği sözü vermişti.
Görgü tanıklarının ifadesine göre, 12 kişilik bir grup tarafından kaçırılarak dövülen Roman genç, annesinin polise ihbarı üzerine başlatılan operasyon çerçevesinde, kamp yakınlarında süpermarket alışveriş arabası içinde baygın halde bulunmuştu.
Roman gencin, geçen hafta hırsızlık suçlamasıyla gözaltına alındığı ve daha sonra çıkartıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldığı belirtiliyor.
Fransa'da çoğu Romanya ve Bulgaristan'dan geldiği tahmin edilen yaklaşık 20 bin Roman yaşıyor. Fransa'nın güvenlik ve sağlık koşulları gerekçesiyle Roman kamplarını dağıtıp burada yaşayanları sınır dışı etmesi, sivil toplum örgütleri ile AB ve Avrupa Konseyi'nin sert tepkisine yol açıyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER