ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 23:04

Fransa'da radikal sol, sosyalist hükümeti protesto etti


Fransa'da radikal sol partilerden oluşan birlik, sosyalist hükümetin "kemer sıkma" politikalarını ve çalışma hayatıyla ilgili düzenlemelerini protesto için başkent Paris'te gösteri yaptı.
     Radikal Sol Birlik lideri Jean-Luc Mélenchon'un çağrısı üzerine Bastille Meydanı'nda düzenlenen gösteriye, sol eğilimli işçi sendikaları yoğun destek verdi.
     Bütçe açıklarını kapatmak için vergileri ve tasarruf önlemlerini artıran sosyalist hükümete karşı çıkan radikal sol, iktidarın sosyal ve ekonomi politikalarında işçi kesiminin taleplerini daha fazla dikkate almasını talep ediyor.
     Sosyalist hükümetin çalışma hayatında getirmek istediği reformlara karşı çıkan ve destekleyen işçi sendikaları arasında yaşanan görüş ayrılıkları, bu yılki 1 Mayıs kutlamalarına da damgasını vurmuştu.
     Hükümetin çalışma dünyasındaki reformlarına karşı çıkan sol eğilimli işçi konfederasyonları başta Paris olmak üzere ülke genelinde birlikte gösteri düzenlemişti.
     Aktif nüfusun yüzde 10'dan fazlasının işsiz olduğu Fransa'da sosyalist hükümet, istihdam koşulları ve sosyal kesintilerin ağır olması nedeniyle yurt dışına kaçan sermayeyi ülke içinde tutabilmek ve küçük işletmelerin daha kolay işçi istihdam etmelerini sağlamak için çalışma hayatında bir dizi düzenlemeye gitmek istiyor.
     Hükümetin meclise sunduğu tasarı, işverene, ekonomik kriz dönemlerinde işçi sayısını düşürme ve çalışma sürelerini azaltma gibi konularda sendikalarla daha fazla müzakere hakkı sağlıyor.
     Sol eğilimli sendikalar, iş güvenliği ile ilgili haklarına zarar vereceği düşüncesiyle söz konusu tasarıya şiddetle karşı çıkarken, sağ eğilimli sendikalar işsizlik sorununun çözümü için bu tür bir yasanın avantaj sağlayacağını düşünüyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER