ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2017 Çarşamba 16:44

Fransa'da polisin copla cinsel saldırısı halkı ayaklandırdı

Fransada polisin copla cinsel saldırısı halkı ayaklandırdı

Geçen hafta Paris'in bir banliyösünde rutin kimlik kontrolü sırasında polis tarafından copla cinsel saldırıya maruz kalan ve 60 gün rapor alan genç için banliyöler ayakta.


Paris'in kuzeyindeki bir banliyöde, rutin kimlik kontrolü sırasında 4 polisin coplu cinsel saldırısına uğrayan genç için yapılan eylemler devam ediyor.

Fransız basını, Paris'in Menilmontant bölgesinde, dün gece sabaha kadar süren eylem ve gösterilerde 6 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

"Adalet yoksa barış da yok", "Tacizci polis" sloganları atan grup gece boyu Paris sokaklarında protestolar yaptı.

Dün de, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ismi Theo olarak açıklanan 22 yaşındaki mağduru yattığı hastanede ziyaret etmiş ve olayın sorumlularının cezalandırılacağını söylemişti.

Ancak ülkedeki aşırı sağcılar ise olayda güvenlik güçlerinin haklı olduğu görüşünde. Aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) Lideri Marine Le Pen, Theo'nun durumuna ilişkin bir soruya "güvenlik güçlerine destek vermenin temel prensip olduğunu" söylemişti.

Theo ise Twitter'daki hesabından saldırı nedeniyle polis karşıtı gösterilerin arttığı ve şiddet olaylarına dönüştüğü Aulnay-sous-Bois banliyösü sakinlerine sükunet çağrısı yapmıştı.

Bir önceki gece de, Theo'nun saldırıya uğradığı Aulnay-sous-Bois banliyösünde gerçekleştirilen protestolarda 24 kişi gözaltına alınmış, birçok araç yakılmıştı.

Polis de olayları kontrol altına alabilmek için bölgenin sokak lambalarını söndürmüş ve helikopterle alçak uçuş yapmıştı.

Paris'in kuzeyinde bulunan Aulnay-sous-Bois banliyösünde, 4 polis memuru, perşembe günü rutin kimlik kontrolü yapmak istemiş ancak bilinmeyen bir sebeple 22 yaşındaki gence copla cinsel saldırıda bulunmuştu.

Çok sayıda kişinin gözü önünde yaşanan olay sonrasında, genç, ambulansla hastaneye kaldırılmış ve durumunun ciddi olduğu bildirilmişti. Hastanede tedavisi süren gence 60 gün iş göremez raporu verilirken, saldırı, çevredeki bir kişi tarafından görüntülenmişti.

Saldırıya ilişkin 4 polisin açığa alındığı, polislerden biri hakkında cinsel saldırı, diğerleri için de "kasti şiddet" suçundan soruşturma başlatıldığı bildirilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER