ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 13:07

Fransa'da polise taş atan göstericiye hapis


 Fransa'nın başkenti Paris'in batısındaki Trappes'de hafta sonu gerçekleşen burka olaylarında gözaltına alınanlar hakim karşısına çıkarıldı.

Versay Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen duruşmada gözaltındaki 5 kişiden 3'ü, 6 ila 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. İki kişi ise delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Polise karşı gerçekleştirilen şiddet kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin olay gecesi Trappes karakolu önünde bekleyen polislere taş attıkları iddia edildi. 10 ay hapis cezasına çarptırılan 21 yaşındaki Ablaye ile 6 ay hapis cezasına çarptırılan 18 yaşındaki Slimane, olay gecesi bir inşaatın şantiyesinden taş toplayarak polislere attıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Şiddet ve isyan suçlamasıyla 6 ay hapis cezasına çarptırılan 19 yaşındaki Yaya da olayla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Yaya, olay gecesi 1.30'da gözlemeciden evine gittiği sırada polisler tarafından gözaltına alındığını kaydetti.

Mahkemenin kararını değerlendiren sanık avukatı Frederic Landon, gençlerin eylemlere katıldığı ile ilgili herhangi bir kanıt olmadığını kaydederek verilen cezaların yanlış olduğunu savundu.

Trappes'de Cuma gecesi, polisin burkalı bir kadına kimlik kontrolü sırasında takındığı tavır ve kadının eşini gözaltına almasıyla başlayan olaylar hafta sonu da artarak devam etmişti. Olaylarda gözünden ciddi şekilde yaralanan 14 yaşındaki gencin tedavisi ise devam ediyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER