ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 21:01

Fransa’da patlama sonucu çöken binadan bir Türk sağ kurtuldu


Fransa’nın Reims şehrinde dört katlı binada dün meydana gelen patlamada 3 kişi hayatını kaybetti, biri ağır 14 kişide yaralandı. Binadan yara almadan çıkan Süleyman Doğan, "Uyandığımda oturduğum dairenin yarısı yoktu!. Ne yapacağımız şaşırdım. Aklıma ilk gelen çocuklarım oldu." dedi.

On dairenin oturulamaz hale geldiği patlamanın ardından yaralıların tevavisi halen sürüyor. Patlamanın doğalgaz kaynaklı olduğu açıklandı. Binada iki Türk ailenin yaşadığı ortaya çıktı. Aynı sitede 14 Türk aile ise geceyi sokakta geçirirken, Türk ailelerden can kaybı yada yaralananın olamadı.

"UYANDIĞIMDA OTURDUĞUM DAİRENİN YARISI YOKTU!"

Pazar günü Saat 11. 30 sularında patlama sonucu yıkılan binadan yara almadan çıkan Süleyman Doğan (42) patlama sesi ile uyandığını ve şakınlığını uzun süre atamadığını dile getirdi. "Uyandığımda oturduğum dairenin yarısı yoktu!. Ne yapacağımız şaşırdım. Aklıma ilk gelen çocuklarım oldu." dedi. Binanın üçüncü katında oturan ve evde yalnız olduğunu belirten Doğan, "Çocuklarım annelerinde kaldığı için kurtuldular. Çocukların odası ve balkon kısmı tamamen yıkılmıştı." şeklinde konuştu. Olaydan sonra evsiz kalan Doğan, geçici olarak kardeşinin yanında kalırken patlamadan etkilenen aileler yakınlardaki binalara ve sosyal hizmet kurumlarına sevk edildi.

BAŞKONSOLOS KURAL OLAY YERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Patlamanın olduğu bölgeye intikal eden Paris Başkonsolosu Turgut Rauf Kural, enkaz alanında incelemelerde bulundu. Reims kaymakamı ve belediye başkanı ile görüşen Kural, bir ailenin yıkımdan etkilendiğini diğer 13 Türk ailenin ise güvenlik gerekçeleri ile geceyi dışarıda geçirdiğini aktardı. Patlamadan etkilenen aileler ile görüşen Kural, hayatını kaybedenlere başsağlığı dilerken, patlamadan yara almadan kurtulan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini sundu. Geceyi dışarıda geçiren vatandaşların büyük bölümünün akrabalarının yanında kaldığını dile getiren Kural, ihtiyaç olması halinde kendilerine gereken yardımın yapılacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaşanan olayı ‘Korkunç bir dram’ olarak değerlendirdi. Ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Hollande, mağdurlara yardım için bütün imkanların seferber edildiğini açıkladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER