SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2014 Çarşamba 00:01

Fransa'da o yasanın son haline kabul

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/fransa-1467725-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/fransa-1467725-622x360.jpg
Fransada "o yasa" kabul edildi

Fransa Senatosu'nda Suriye ve Irak gibi ülkelere savaşmaya giden vatandaşların yurt dışına çıkışının engellenmesini amaçlayan terörle mücadele yasa tasarısının son hali kabul edildi.


Fransa Senatosu'nda Suriye ve Irak gibi ülkelere savaşmaya giden vatandaşların yurt dışına çıkışının engellenmesini amaçlayan terörle mücadele yasa tasarısının son hali kabul edildi.

Meclis genel kurulunun geçen hafta yeni tasarı metnini kabul etmesinin ardından senato da bu akşam yapılan oylamada, 28 "hayır" oyuna karşılık, 317 "evet" oyu çıkmasının ardından tasarı yasalaştı.

Kamuoyunda ve hukuk çevrelerinde "temel hakları ihlal ettiği" gerekçesiyle yoğun tartışmaya neden olan yasa ile gerektiği hallerde Irak ve Suriye gibi iç savaşların sürdüğü yerlere çatışmaya gitmek isteyenlerin ülkeden çıkışına 6 ay süreyle geçici yasak koyulabiliyor. Gerektiği takdirde bu sürenin uzatılması gündeme gelebilecek. Hükümet tarafından sunulan yasanın meclis ve senatodaki oylamalarında merkez sağ partiler de destek verdi.

Yasa uyarınca ülke dışına çıkış yasağı getirilen kişilerin diğer AB ülkelerinden çıkış yapamamaları için diğer üye ülkelerin kullandığı Schengen veri bankasına uyarı yapılacak ve havayolu şirketlerine haber verilecek.

Kabul edilen yasa ayrıca bazı terör grupların internet üzerinden yaptıkları propagandayı önlemeyi hedefliyor. Yasa ile terör propagandası yapılan bu sitelere derhal erişimin engellenmesi öngörülüyor.

Meclis ve senato tarafından kurulan ortak komisyon, tasarı metnine son şeklini vermişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

En pahalı ara seçim

SONRAKİ HABER

İsrail'de bombalı saldırı

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.