ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 18:16

Fransa’da İslamofobik saldırılara karşı kampanya başlatıldı

Fransada İslamofobik saldırılara karşı kampanya başlatıldı

Fransa İslamofobik Saldırılarla Mücadele Derneği, ülkede son dönemde tırmanışa geçen saldırılara karşı kampanya başlattı.


Fransa İslamofobik Saldırılarla Mücadele Derneği (CCİF), ülkede son dönemde tırmanışa geçen saldırılara karşı kampanya başlattı. "İslamofobi bir fikir değil, suçtur" sloganıyla başlatılan kampanya, Fransa’da ilk olma özelliği taşıyor. Dernekten yapılan açıklamada Fransa genelinde bilgilendirme afişleri asılacağı, radyo-televizyon reklamları yayınlanacağı ve konuyla ilgili konferanslar düzenleneceği belirtildi. Kasım ayı boyunca sergilenecek afişlerde "Biz de halkız" yazıları ise dikkat çekti.

CCİF Başkanı Samy Debah, amaçlarının ırkçı yaklaşımlar ve fiziki saldırılara karşı halkı bilinçlendirmek olduğunu söyledi. "Sırf Müslüman olduğu için ayrımcılığa uğramış, aşağılanmış kişilerin neler yaşadığını ve olayın tehlikeli boyutunu göstermek istiyoruz." diye konuşan Debah, politikacıları da bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti. Samy Debah, sadece aşır ırkçı parti lideri Marine Le Pen’in değil Ana Muhalefet Partisi lideri Jean François Cope ve İçişleri Bakanı Manuel Valls’ın açıklamalarının da sorunu tırmandırdığının altını çizdi. Dini inancı sebebiyle ayrımcılığa uğramış yüzlerce insan olduğunu belirten Debah, devletin bu saldırıları önleme gücü ve sorumluluğuna sahip olduğunu dile getirdi.

Derneğin sözcüsü Marwan Muhammed de Fransızların birçoğunun Müslümanlarla alakalı yanlış düşüncelere sahip olduğunu belirterek, amaçlarının bu yanlış düşünceyi değiştirmek olduğunu söyledi. Her kesimin bu konuda üzerine düşen görevi yapması gerektiğini belirten Muhammed, politikacıların da konuşmalarıyla bu yanlış düşünceye destek vermemesi gerektiğinin altını çizdi. Muhammed, Fransa'daki İslamofobik saldırıların çoğunluğunun ideolojik olmaktan ziyade yanlış bilgiden kaynaklandığı vurgusunda bulundu. Kampanya bütçesinin 70 bin euro olduğunu belirten sözcü, gönüllülerin yardımıyla bu çalışmayı yürüteceklerini kaydetti.

Fransa’da 2011 yılında bir önceki yıla göre İslamofobik saldırılarda yüzde 58 artış olurken, saldırıya uğrayanların yüzde 85’ini ise kadınlar oluşturuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER