ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 19:17

Fransa'da Irak zirvesi!

Fransada Irak zirvesi!

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Irak'taki son gelişmeleri ve bölgeye olan yansımalarını görüşmek üzere Ulusal Savunma Konseyi'ni bugün Elysee Sarayı'nda topladı.


Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ''Fransa'nın Irak'taki son gelişmelerden büyük endişe duyduğu'' bildirildi.

Açıklamada, ''Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne üye teröristlerinin saldırılarının, ülkenin bütünlüğünü ve bölgenin güvenliği ile istikrarını tehdit ettiği'' vurgulandı.

Fransa'nın saldırıları şiddetle kınadığı belirtilen açıklamada, Fransa'nın terörizme karşı Irak halkı ile dayanışma içinde olduğu belirtildi.

Irak yönetimin kriz karşısında kararlı bir tutum izlemesi tavsiye edilen açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin de bu konuda desteğinin gerekli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Fransa'nın, krize son verilmesi için ülkedeki bütün kesimlerin diyalog ile Irak'ta ulusal birlik hükümeti kurulmasından yana olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Fransa'nın BM Güvenlik Konseyi'nin teröristleri destekleyen kişi ve kurumlara hangi milletten olurlarsa olsunlar yaptırım uygulamasını isteği bildirildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER