ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Haziran 2013 Perşembe 18:19

Fransa'da infiale yol açan 'dazlak' yakalandı


Fransa’nın başkenti Paris’te, 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Clement Meric’e saldırarak ağır yaralanmasına sebebep olan aşırı sağ grup üyesi 4 kişinin yakalandığı belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, olayla ilgili aralarında saldırganın da bulunduğu 4 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Valls, dün gerçekleşen saldırıdan sonra olayı sonuçlandırmak için büyük gayret gösteren güvenlik güçlerine de teşekkür etti.

Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault da görevlerinin aşırı sağ grupların gelişmesini önlemek olduğun; hukuki yollardan da ırkçılık, antisemitizm ve homofobiyle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Fransa Meclis Başkanı Claude Bartolone da meclisin ırkçı ve düşmanca bu tür hareketleri kınadığını ifade etti.

Çarşamba akşamı 18 sıralarında Paris’in 9. bölgesinde gerçekleştiği belirtilen olayda, Devrimci Milliyetçi Gençlik (JNR) üyesi bir gurup, sol parti sempatizanı olduğu kaydedilen 18 yaşındaki Clement M’yi darp etti. Sorbon Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Clement Meric aldığı darbeler sonrası ağır yaralandı. Gencin kaldırıldığı La Pitie Salpêtriere hastanesinde beyin ölümünün gerçekleştiği kaydedildi.

Bu arada Clement Meric için Sorbon Universitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde yüzlerce öğrenci toplandı. Ayrıca Paris’te de Sol Parti öncülüğünde protesto yürüyüşü düzenlenecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER