ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 23:16

Fransa’da hükümet değişsin diyenlerin oranı yükseK


Fransa eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac’ın geçtiğimiz hafta yurt dışında hesabı olduğunu itiraf etmesinin ardından başlayan skandal, halkın hükümete olan güvenini azalttı. Konuyla ilgili yapılan anket halkın yüzde 60’ının hükümet değişikliğine olumlu baktığını ortaya koydu. Le Journal Dimanche’da yayınlanan ankette yüzde 29’luk kısım, kesinlikle değişiklik olması yönünde fikir belirtirken, yüzde 31’ ise değişiklik olmalı diye ifade etti. Hükümetin değişmesine karşı çıkanların oranı ise yüzde 40 olarak gerçekleşti.

Ana Muhalefet Partisi Halk Hareket Birliği (UMP) seçmeninin yüzde 78’i hükümet değişmeli vurgusunda bulunurken, aşırı sağ parti Ulusal Cephe (FN) seçmeninde bu oran yüzde 85’e yükseldi. Hükümetteki Sosyalist Parti seçmeninin ise yüzde 42’si Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yeni hükümet ataması gerektiğini savundu. Buna karşı çıkanlar ise yüzde 58 olarak şekillendi. Ankete katılanların yüzde 70’i ise Cahuzac olayının politikacılara etkisinin olumsuz olduğunu belirtti. Skandalın Cumhurbaşkanı François Hollane’ın popülaritesini olumsuz etkilediğini savunanlar yüzde 55 olarak gerçekleşti.

Bu arada Jerome Cahuzac’ın yurt dışında hesabı olduğunu daha önceden bildiği iddia edilen Fransa Ekonomi ve Finans Bakanı Pierre Moscovici iddiaları yalanladı. Moscovici, eski Bütçe Bakanı’nın itirafından önce böyle bir durumdan haberdar olmadığını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER