ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 12:49

Fransa’da her yıl 12 bin insan alkolden ölüyor


Fransa’da yapılan bir araştırma her yıl 12 bin 500 kişinin alkol yüzünden hayatnı kaybettiğini ortaya koydu. Gustave Roussy Enstitüsü tarafından 'Fransa’da alkol tüketimi' başlığıyla gerçekleştirilen araştırmada 2009 yılından beri alkol yüzünden ölenlerin sayısının ise 49 bin olduğu belirtildi. Bunların dörtte üçünü erkekler oluşturuyor.

Araştırmada, toplam ölüm oranları içindeyse erkeklerin yüzde 13’ünün, bayanların ise yüzde 5’inin ölüm nedeninin alkol olduğu vurgulandı. Diğer Avrupa ülkelerinde alkolün neden olduğu ölümlerin Fransa’dan daha düşük olduğu belirtildi. Toplam erkek ölümleri arasında İsviçre’de yüzde 5, İtalya’da yüzde 3, Danimarka’da ise yüzde 1’inin ölüm nedeninin alkol olduğu ifade edildi.

Alkol tüketiminin ilkokul çağlarına kadar düştüğü Fransa’da 15-34 yaş gurubunda gerçekleşen ölümlerin ise yüzde 22’sinin ölüm nedeni alkol. Bu oran 35-64 yaş aralığında yüzde 18, 65 üstü için ise yüzde 7 olarak gerçekleşti.

Alkolün ölüme yol açtığı hastalıkların başında ise 15 bin ile kanserin ilk sırada yer aldığı,12 binin ise kalp-damar hastalıkları olduğu belirtildi.

Fransa’da kişi başına günlük 27 gram alkol tüketiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER