ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 17:03

Fransa'da gençler için Suriye ve Irak yasası

Fransada gençler için Suriye ve Irak yasası

Fransa'da hükümeti hazırlanılan yeni terörle mücadele yasa tasarısı ile gençlerin Suriye ve Irak'a savaşa gitmelerini engellemek istiyor.


Fransa'da hükümetin hazırladığı yeni terörle mücadele yasa tasarısı, yarın Bakanlar Kurulu'nda tartışmaya açılacak. Tasarı, Fransız gençlerin Suriye ve Irak'a savaşmaya gitmesinin engellenmesini amaçlıyor.

Yeni düzenleme şart

Kamuoyunda ve hukuk çevrelerinde yoğun tartışmaya neden olması beklenen tasarıyla, gerektiği hallerde Irak ve Suriye gibi iç savaşların sürdüğü yerlere çatışmaya gitmek isteyenlerin ülkeden çıkışına geçici yasak koyulması öngörülüyor.
İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, tasarıyla ilgili olarak Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, yurt dışına savaşmaya giden gençleri durdurmak için yasalarda yeni düzenleme yapmalarının şart olduğunu söyledi.

Yaklaşık 800 Fransız vatandaşının Suriye ve Irak'taki savaşlarla yakından ilgilendiği saptadıklarını belirten Cazeneuve, "Bunlardan 300'ü şimdiden savaşmak için gitti, 180'i bu ülkelere giriş yapmak için yola çıktı. Yaklaşık 100 kişi ise yine bu ülkelerdeki çatışmalara katıldıktan sonra ülkeye tekrar dönüş hazırlığı içinde" dedi.
Tasarının bu ay içinde meclisin ilgili komisyonunda incelenmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER